Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Vychází životopis Václava Havla. Napsal ho jeho přítel Žantovský

Redakce

Redakce

23. 10. 2014

Pravdy. Přesně toho si Václav Havel cenil nejvíce. A právě s vědomím nic nezamlčovat napsal Michael Žantovský psychologický portrét bývalého prezidenta a disidenta Václava Havla. Žantovský v knize nic netají, ale zároveň není skandální. Je spravedlivý ke všem.

OBR: Michael Žantovský: Havel

Michael Žantovský: Havel. Zdroj: Nakladatelství Argo

Životopis svého přítele Václava Havla začal Michael Žantovský psát bezprostředně po smrti bývalého prezidenta v prosinci 2011. Potřeboval se s touto událostí vyrovnat. Kniha se tedy zrodila ze zármutku a vděčnosti, jak píše autor v předmluvě k českému vydání.

Michael Žantovský byl jedním z Havlových nejbližších přátel. Během Havlových prvních let v úřadu prezidenta byl jeho tiskovým mluvčím, poradcem a politickým ředitelem Kanceláře prezidenta republiky. Později byl jmenován velvyslancem v USA, dále v Izraeli, nyní je velvyslancem ve Velké Británii. Byl rovněž senátorem. Spojil svou politickou kariéru a kariéru v zahraniční službě s prací autorskou jako překladatel mnoha současných britských a amerických spisovatelů do češtiny.

Zajímavé je, že Žantovský napsal knihu nejprve anglicky. Ve Velké Británii a Spojených státech vyjde 6. listopadu a vzápětí v dalších 10 zemích. Žantovský dokončil překlad do češtiny během léta 2014 a nyní kniha spatřila světlo světa.

Příběh největšího Čecha 20. století

Kniha mapuje celý Havlův život, ale větší prostor v ní mají 60. léta, kdy se Havel prosadil jako dramatik, přelom 70. a 80. let spojený s Chartou 77, převratné události roku 1989 i léta následující, kdy se z Havla disidenta stal Havel prezident. Právě tehdy s ním byl Žantovský v nejužším kontaktu.

OBR: Michael Žantovský: HavelInformace k ostatním obdobím čerpal především z více než třiceti tisíc dokumentů digitalizovaných v pražské Knihovně Václava Havla a ze zhruba sedmdesáti rozhovorů s Havlovými přáteli, současníky i oponenty včetně Václava Klause.

„Není však žádné pochyby o tom, že nám spolu bylo dobře a že jsme společně zažili mnoho legrace i chvíle smutku a podělili se o pár drinků i některé neuvěřitelné zážitky, než se stal prezidentem, když jím byl, i poté, co úřad opustil,“ napsal Žantovský v předmluvě knihy.

Havel z masa a kostí

Žantovský nic nezamlčuje, a přitom není ani v nejmenším skandální. Popisuje události střízlivě, objektivně, ale hlavně spravedlivě ke všem, kteří jsou přímými aktéry popisovaných událostí.

Dalším přínosem Žantovského knihy je nadhled, s nímž je monografie napsána. Díky širokému kontextu, do kterého je životopis zasazen, bude text srozumitelný nejen pamětníkům, ale také nejmladším generacím, pro něž je Havel spíše značkou či ikonou než člověkem z masa a kostí.

„Můj nejpyšnější okamžik s ním nebyl, když jsme ‚společně‘ oslovovali společné zasedání obou komor amerického Kongresu, nebo když mě představoval britské královně, ale když mi 17. května 1989, poté co se vynořil z bočního východu pankrácké věznice po propuštění ze svého posledního trestu, dovolil odnést jeho osobní věci v síťovce domů,“ dodal autor v předmluvě.

Madeleine Albrightová
„K popisu, interpretaci a analýze tohoto mravního velikána není povolanějšího autora, než je Michael Žantovský. Jeho havlovská biografie je psána s velkým porozuměním, otevřeností a láskou – a nabízí nejen erudovanou analýzu Havlova politického odkazu, ale i jeho uměleckého díla.“

Karel Schwarzenberg
„Když vezmete do rukou knihu o někom, koho jste přes čtvrtstoletí znali a s kým jste v různých dobách a různých formách spolupracovali, máte jisté pochyby, jak pravdivý může být obraz toho člověka. Po přečtení tuto knihu obdivuji. Michael Žantovský ji napsal s důkladností zkušeného novináře a s kritickým pohledem, který vidí i Havlovy slabosti a vrtochy, ale také nezakrývá svou lásku k němu.“

Walter Isaacson
„Václav Havel patřil k nejvýznačnějším mravním a politickým vůdcům naší doby – a Michael Žantovský napsal jeho definitivní životopis. Jeho moudrá a zároveň vzrušující kniha výborně postihuje Havlovu velikost. Na základě dlouholetého blízkého přátelství tu vzniklo hluboce osobní vyprávění, jež přináší inspiraci i poučení.“

Michael Žantovský: Havel. Počet stran: 608. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Doporučená cena: 498 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vychází životopis Václava Havla. Napsal ho jeho přítel Žantovský