Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Vychází román Marťan. O přežití na Marsu bude ve filmu bojovat Matt Damon

Redakce

Redakce

13. 2. 2015

Andy Weir vydal svůj román nejprve jako e-knihu. Když se jí za tři měsíce prodaly desítky tisíc kopií, všimli si tohoto Američana také literární agenti. Kniha Marťan se nakonec objevila i v papírové podobě a nyní se podle ní dokonce natáčí film. Adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli režíruje Ridley Scott.

Román Marťan, debut Andyho Weira, vypráví o muži, který bojuje o přežití na planetě Mars. Hlavní hrdina Mark Watney měl to štěstí (či snad smůlu?), že se jako jeden z prvních lidí vůbec prošel po Marsu. Dokonce se zdá, že bude také vůbec prvním člověkem, který tam zemře.

Andy Weir (*1972) se narodil a vyrůstal v Californii v USA. Ve věku patnácti let ho najala jako programátora státní laboratoř a od té doby pracoval jako softwarový inženýr. Je celoživotním oddaným fanouškem vesmíru a předmětů, jako jsou relativistická fyzika, orbitální mechanika a historie pilotované kosmonautiky. Psát začal po dvacítce a své texty publikoval na webu. Marťan je jeho první román.

Hrdina knihy Mark málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se mohl se Zemí spojit, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc.

On se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití.

Marťan je románový debut Američana Andyho Weira, původním povoláním softwarový inženýr. Román vydal nejprve svépomocí jako e-knihu a během tří měsíců se jí prodaly desítky tisíc kopií. Na základě toho zaujala kniha literární agenty. Tištěná verze Marťana se v loňském roce stala jednou z nejprodávanějších knih ve Spojených státech.

Ostatně už se chystá i filmová adaptace, a to od hollywoodského režiséra Ridleyho Scotta. Ten si pro hlavního hrdinu Marka vybral herce Matta Damona.

Spisovatel internetového věku

Andy Weir ztělesňuje možnosti, které dává současným spisovatelům internet. Svůj sci-fi román o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci publikoval nejprve jako seriál na svých webových stránkách Galactanet. Čtenáři a čtenářky poté Weira požádali, jestli uveřejní i verzi pro čtečky Kindle. E-kniha za nejnižší možnou cenu 99 centů se poté na Amazonu vyhoupla během prvních tří měsíců mezi nejprodávanější tituly v žánru sci-fi.

OBR:Na výsluní vynesl román především humor hlavního hrdiny, který představuje Weirovo lepší já. „Podle mě je každý protagonista někdo, kým chce autor být nebo s kým chce vyjebat. Aby bylo jasno, Mark Watney je tím, kým chci být. Má umocněné všechny vlastnosti, které mám na sobě rád, aniž by měl některou z vlastnosti, které se mi nelíbí,“ říká Weir.

Na rozdíl od Marka by se ale Andy Weir na Mars nikdy nevydal. Trpí totiž panickou hrůzou z létání. O všech lukrativních nabídkách, které mu přicházely z New Yorku i Los Angeles, jednal po telefonu.

„Upřímně jsem měl strach, že je to podvod. Z ničeho nic se někdo nabízí, že naplní všechny mé sny a celoživotního ambice a zaplatí mi velkou hromadu peněz? Zdálo se mi to až příliš dobré,“ uvedl Weir v jednom rozhovoru.

Uživatelé a uživatelky největší čtenářské sítě Goodreads zvolili román Marťan nejlepší knihou roku 2014 v kategorii science fiction.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vychází román Marťan. O přežití na Marsu bude ve filmu bojovat Matt Damon