×
TOPZINE.cz

Goodreads. Aplikace moderního čtenáře, která nutí myslet ve hvězdičkách

FOTO: knihy
Moderní čtenář má potřebu své pocity sdílet. FOTO: Eliška Olšáková, TOPZINE.cz

Knihy milujeme už tisíce let. Bojovali jsme za ně, pokládali životy a ani nástup nových médií nám v jejich čtení nezabránil. I přesto má moderní čtenář obklopený sociálními sítěmi zcela jiné požadavky než čtenář před dvaceti lety. Už mu totiž nestačí jen určitý pocit prožít, musí jej sdílet.  A od toho je tady Goodreads.

FOTO: knihy
Moderní čtenář má potřebu své pocity sdílet. FOTO: Eliška Olšáková, TOPZINE.cz

Pokud vás zaujme film, není nic jednoduššího než zkopírovat odkaz na filmovou databázi, připsat komentář typu „vážně boží“ a sdílet jej na svém facebookovém profilu. Jenže co s knihou? Nejsme v tomto my literární nadšenci a nadšenkyně poněkud diskriminováni?

Můžeme sdílet odkaz na knihkupectví, ale to by vypadalo jako reklama. Můžeme sdílet odkaz na google books, ale ten není zrovna vizuálně atraktivní. Zbývá vložit prostý status s údaji o názvu a autorovi, případně s citátem z naší milované knihy. Jenže to nikoho příliš nezaujme.

Want to read

I přes tento očividný handicap jsem po něčem jako je Goodreads začala pátrat ze zcela jiného důvodu. Jednoho dne na mě z peněženky vypadl cár hustě popsaného papírku s názvy knih, které si musím přečíst. Má lehkomyslnost mě zarazila. Tři roky už sbírám literární skvosty a zálohuji si je jen na obyčejném papíře? Neměla bych si je přepsat do počítače? Jenže co když pojedu tramvají a v tom se seznámím s dílem, které mi za žádnou cenu nesmí uniknout? Než bych se dostala k počítači, určitě bych na něj zapomněla.

A tak jsem začala hledat internetovou stránku, která by měla i svou vlastní aplikaci do mobilu, a mohla bych si do ní zálohovat celý svůj seznam nepřečtených knih. A v tom na mě vykoukla Goodreads. Aplikace, která umí mnohem víc než jen přidávat tituly do poličky want to read.

Co si přečtu příště

Goodreads sdružuje komunitu knižních fanoušků a fanynek. Setkávají se na ní čtenáři a čtenářky z celého světa, aby si mohli vyhledat knihu, kterou právě přečetli, ohodnotit ji určitým počtem hvězdiček a dokonce sdílet svou činnost na facebookovém profilu. To všechno mají dostupné jak na obyčejném počítači, tak v rámci mobilní aplikace.

OBR: Goodreads recommendations
Podle hodnocení vám Goodreads vyhledá ideální knihu. Zdroj: goodreads.com

Srdce moderního knihomola zaplesá. Během několika vteřin se může podělit o svůj názor s uživateli ze Španělska, Číny či Brazílie. Recenzi může vložit hned pod příspěvek profesionálních literárních kritiků, editorů nebo vydavatelů. Může sledovat, co čtou jeho přátelé, a zároveň vytvářet svou vlastní online literární identitu.

Největší kouzlo Goodreads však tkví v recommendations neboli doporučeních. Nejen že si aplikace zapamatuje čtenářovo hodnocení knihy a může mu ho kdykoli připomenout, ona je dokonce analyzuje. Pokud vás tedy nějaká kniha dostane natolik, že jí věnujete svých pět hvězdiček, můžete počítat s tím, že vám Goodreads nabídne její stejně úchvatnou alternativu. A po ní další a po ní další.

Přemýšlet ve hvězdičkách

A pak už vás Goodreads nepustí. Místo toho budete neustále běhat do knihovny a snažit se získat knihy, o kterých byste se pravděpodobně jinak nikdy nedozvěděli.

Nejde tedy o pouhou aplikaci, do které si lidé mohou zapisovat, jakou knihu přečetli či si přečíst chtějí. Jde o projekt, který se snaží zatraktivnit literaturu i v době moderních technologií. Chce, aby se čtenáři a čtenářky mohli stejně jako na jiných sociálních sítích dělit o své zážitky. A to ještě k tomu zážitky literární. Aplikace má však i vedlejší účinky. Od jejího objevu totiž možná budete při čtení uvažovat už jen ve hvězdičkách.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..