Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Vůně čokolády v knihkupectvích? Zvyšuje prodej beletrie, ukázal výzkum

Redakce

Redakce

8. 8. 2013

Dobrá kniha a něco sladkého k tomu, to je prostě lákavá kombinace. A možná se už brzo dočkáme, že i v knihkupectvích to bude vonět jako v cukrárně. Vůně čokolády totiž údajně zvyšuje prodej beletrie.

FOTO: Tabulka čokolády

Vůně čokolády v knihkupectvích? Zvyšuje prodej beletrie, ukázal výzkum. Zdroj: sxc.hu

Účinky vůně čokolády na prodej knih zkoumali vědci z belgické univerzity. Po dobu deseti dnů sledovali chování 201 zákazníků a zákaznic knihkupectví, napsal server Guardian.co.uk.

A jaká zjištění vědci přinesli? Výsledky ukazují, že čokoládová vůně způsobuje, že lidé si koupí knihu spíše romantického žánru. Zároveň vědci zjistili, že čokoláda zmate i ty, kteří jdou do knihkupectví s jasným cílem toho, co chtějí koupit.

„Když zákazníci ucítí čokoládu, vybaví se jim příjemné asociace jako vaření atd. Zákazník či zákaznice proto reaguje jinak,“ citoval server Lieve Douce, autora výzkumu.

Už předchozí akademické výzkumy ukázaly, že čokoláda pozitivně ovlivňuje náladu lidí a evokuje příjemné chvíle, tudíž je schopna měnit jejich chování. Vůně čokolády možná zvyšuje prodej romantických knih, pro ostatní žánry to ale neplatí. Na kategorie jako krimi, cestopisy či odborná literatura totiž čokoláda tento účinek nemá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vůně čokolády v knihkupectvích? Zvyšuje prodej beletrie, ukázal výzkum