Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vřískot 4 na DVD: Maniak v masce se vrátil a vraždí lépe než dřív

Eliška Nová

Eliška Nová

29. 12. 2011

Kdo by se nebál jít do kina na něco, co v názvu obsahuje číslo 4? Ostatně člověk si není svou volbou příliš jistý, ani když si má film půjčit na DVD, a to si kapsu zrovna neprotrhne. Vřískot 4 ale nejen za půjčovné stojí.

Vřískooooot. Zdroj: distributor filmu

Film

Ovšem hodně to záleží na tom, na jaké straně divácké barikády stojíte. Poslední díl hororové legendy, která v roce 1996 rozproudila zabředlé vody žánru, je potěšením zejména pro skalní fanoušky vřískání. Ti, které nechal chladnými už první revoluční díl, by při sledování čtyřky asi nejraději propíchli tvůrce podobným způsobem jako oni své hrdiny. Přitom je tu ještě jeden typ diváka. Takový, který Vřískot dosud neviděl.

Režisér nízkorozpočtových hororů Wes Craven se rozhodl zfilmovat scénář neznámého herce a příležitostného spisovatele Kevina Williamsona. Tak vznikl Vřískot, dnes už fenomén. Nešel ve stopách klasických hororů, ale dělal si vše po svém. Craven především dokonale znal žánr, uměl pracovat s jeho klišé, ve filmu je učinil doslovnými a navíc nechal všechny v kině hádat, kdo je vrah…

Což ve skutečnosti ani moc nevadí, Vřískot 4 umí stát sám o sobě. Narážky na předchozí díly jsou zde sice patrné, ale ne natolik, aby docházelo k nepochopení. Celý problém čtyřky spočívá v tom, že režisér Wes Craven a scenárista Kevin Williamson nedokázali natočit horor pro tuto dobu, podobně jako to udělali v devadesátých letech. Tehdy si uměli udělat srandu z platných žánrových pravidel a zároveň umožnili divákům bát se. Tentokrát už méně.

Přečtěte si kinorecenzi na Vřískot 4. Hodnocení nebylo tak shovívavé…

To ale na druhou stranu nemusí tolik vadit neznalcům Vřískotu a hororovým laikům obecně. Pro ně může docela snadno poslední díl tetralogie působit svěže, lehce parodicky, neomšele a hlavně originálně, a to i přesto, že celek opravdu vypadá jako z devadesátých let. Čtyřka v sobě nosí potenciál získat nové fanoušky celé série. Jako by snad vznikla proto, aby se na ten nejstarší Vřískot podívali i ti, kteří si mysleli, že je to vykopávka.

I v novince, která přišla jedenáct let od třetího dílu, se objeví ústřední trojice, tedy vždy přeživší Sidney Prescott (Neve Campbell), Gale Weathers (Courteney Cox) a Dewey Riley (David Arquette). I tady jsou do vedlejších rolí obsazeni seriálové hvězdy, za zmínku stojí Hayden Panettiere (Hrdinové) nebo Adam Brody (O.C.). A stejně jako dvojka a trojka paroduje sám sebe.

Dějová linka je nepodstatná. Důležité je, že se tady zase objeví maskovaný vrah, který kolem sebe bodá nožem, vraždí na všech frontách a potencionálních viníků je hned několik. V roce 2011 ale už tolik neleká, kvůli obětím nikdo moc nepláče a stejné množství krve je k vidění v televizi v deset dopoledne.

Vřískot 4 se za svoji vysokou číslici stydět nemusí. Minimálně trojku s lehkostí převálcoval. Průměr je málo, nadprůměr moc, napříč spektrem, napříč vřískáním taky. Jestli ale čtyřka někoho donutí k tomu, aby si pustil ten starý dobrý Vřískot z devadesátého šestého, pak je vše v pořádku. Čtyři hvězdy dostat nemůže, byl by to prohřešek vůči všem čtyřhvězdičkovým filmům. Níže znázorněné tři proto chápejte jako tři a půl.

Přežije Sydney i počtvrté?

DVD

Papírový obal má skvělou titulku, ostatně nic než vraždící masku nepotřebuje, natož víc barev. Červená, černá a bílá jsou ideální. Vybavení disku je opět na nule, tedy film, nastavení, kapitoly. Nikdy asi nepochopím, proč je na DVD, kde si můžete pustit celý film, také upoutávka na něj. Působí to, jako by se někdo snažil zamaskovat, že nic navíc zkrátka nedostanete. Jazykové vybavení také nic extra – anglicky a česky – a s anglickými titulky si nikdo hlavu nelámal. Škoda, vřískající bonusy by mě docela zajímaly.

Vřískot 4 (Scream 4)

Horor / Thriller / Mysteriózní
USA, 2011, 106 min

Režie: Wes Craven
Hrají:
Neve Campbell, Courteney Cox, Emma Roberts, David Arquette, Rory Culkin, Hayden Panettiere, Marley Shelton, Marielle Jaffe, Kristen Bell, Anna Paquin, Mary McDonnell, Adam Brody, Anthony Anderson, Erik Knudsen, Nancy O´Dell, Brittany Robertson, Lucy Hale, Shenae Grimes, Alison Brie, Aimee Teegarden, Gordon Michaels

Zvuk: 5.1 anglicky, česky
Titulky:
české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vřískot 4 na DVD: Maniak v masce se vrátil a vraždí lépe než dřív