Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Courteney Cox: S vrahem z Vřískotu si to rozdá naposled

Redakce

Redakce

19. 4. 2011

FOTO: Courteney Cox!Profil herečky!Vynikající herečka a modelka, kterou proslavily role Moniky Gellerové z Přátel nebo ambiciózní novinářky Gale Wheathersové z Vřískotu. Po letech strávených především u seriálu se vrací, aby společně se starou partou uzavřela ságu Vřískot.

FOTO: Courteney Cox

Courteney Cox, Zdroj: youtube.com

Courteney Bass Cox se narodila 15. června 1964 v Birminghamu v Alabamě jako nejmladší ze čtyř dětí. V deseti letech postihla její dětství tragédie, když se její rodiče po devatenácti letech manželství rozvedli. Ona, bratr Richard i její dvě sestry Virginia a Dottie Picket zůstali u své matky. Courteney se zapsala ke studiu na střední školu Mountain Brook ve svém rodném městě Birminghamu. Ve svém volném čase se věnovala především tenisu, plavání a patřila také mezi školní roztleskávačky.

Po absolvování střední školy se přihlásila ke studiu architektury na Mount Vernon College ve Washingtonu. Ovšem po roce studia zanechala a odstěhovala se do New Yorku, aby mohla začít se svou kariérou modelky. V kariéře ji podporoval především její přítel Ian Copeland, který byl současně i synovcem jejího nevlastního otce.

Courteney se během několika let objevovala v reklamách pro Maybelline, Noxzema a New York Telephone Company. Ovšem Copeland se ji i přes její úspěchy v modelingu snažil přesvědčit, aby zkusila i herectví. Courteney proto začala navštěvovat kurzy herectví a zkusila si zahrát v malém televizním seriálu As the World Turns.

FOTO: Přátelé

Nerozlučná šestice přátel. Joey, Phoebe, Ross, Chandler, Monica a Rachel, Zdroj: distributor seriálu

Po rozchodu s Ianem Copelandem, na kterém se na počátku její kariéry dohodli, Courteney v hraní pokračovala. V roce 1984 prudce stoupla její popularita, když ji režisér Brian De Palma vybral z davu uchazeček jako taneční partnerku pro Bruce Springsteena ve videoklipu Dancing in the Dark. Od té doby měla Courteney pravidelný přísun nabídek. O rok později si zahrála v divácky nepříliš úspěšném seriálu Misfits of Science, který stejně jako k němu natočený film skončil fiaskem. Později si zahrála po boku Michaela J. Foxe jeho přítelkyni Lauren, a to v seriálu Family Ties.

Batman se už nevrátí

V roce 1989 se seznámila s Michaelem Keatonem (Batman, Batman se vrací) a tehdy začal jejich vztah trvající téměř pět let. Přestože si během této doby zahrála Courteney v několika poměrně úspěšných filmech jako Zámotek 2: Návrat, Modrá poušť nebo Pan Osud, přiznala, že vztah s Michaelem ji zaměstnával natolik, že už ji na samotnou kariéru příliš času nezbývalo. Jejich vztah proto skončil a Courteney Cox se začala naplno věnovat herectví.

FOTO: Courteney Cox a David Arquette

Courteney Cox a David Arquette, Zdroj: youtube.com

Její skutečně první herecký úspěch přišel s filmem Ace Ventura: Zvířecí detektiv, kde si po boku Jima Carreyho zahrála Mellisu Robbinsovou, marketingovou ředitelku fotbalového týmu Miamských delfínů, která společně s Venturou pátrá po ukradeném maskotovi, delfínovi Vločce. Od tohoto projektu se původně příliš neočekávalo, ovšem z filmu se přes všechna očekávání stal megahit, který na Courteney upozornil producenty právě začínajícího seriálu.

Producenti seriálu Přátelé původně zamýšleli přiřadit Courteney roli Rachel Greenové, rozmazlené dívky vržené do života pracujících lidí. Ale její vrozený sarkasmus jí nakonec vysloužil roli Moniky Gellerové a Rachel Greenovou ztělesnila Jennifer Aniston a obě herečky se záhy spřátelily. Přestože byla postava Moniky poměrně složitá, dokázala ji Courteney vystihnout dokonale od neurotické posedlosti čistotou přes nutnost založení rodiny až po zoufalou snahu zviditelnit se v očích své matky. Seriál Přátelé tak definitivně odstartoval její hereckou kariéru a přinesl nabídky k mnoha dalším filmům.

Hvězda Přátel i hrdinka z Vřískotu, Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

Vřískot byl prvním ze skutečně úspěšných filmů a zároveň se stal jejím největším dosavadním úspěchem, neboť v USA vydělal přes 100 milionů dolarů a vynesl její tvář na plátna kin po celém světě. Courteney si zde zahrála ambiciózní novinářku Gale Wheathersovou, která se snaží natočit svůj sólokapr o vrahovi z Woodsboro, skrývajícím svou tvář pod maskou inspirovanou tváří ze slavného obrazu Scream od Alfonse Muchy. Ovšem pro Courteney byl film mnohem významnější než kterýkoliv jiný, protože se zde poprvé setkala se svým budoucím manželem Davidem Arquettem.

Rodinný podnik

Své zasnoubení oznámili David a Courteney v roce 1998 mezi druhým a třetím dílem série Vřískot. Svatba proběhla 12. června 1999. O pět let později se narodila dcera Coco Riley Arquette, jejíž kmotrou se stala Jennifer Aniston. Bohužel ani toto manželství nakonec nevydrželo, a přestože zůstávají i nadále manželé, je tomu tak pouze kvůli jejich dceři.

V současnosti se můžeme těšit ze čtvrtého pokračování ságy Vřískot, kde se spolu opět setkávají Courteney a David jako Gale a šerif Dewey, kteří už jsou nyní také manželé. Vřískot má už ovšem i přes rodinné problémy našlápnuto, aby se stal rodinným projektem, a pokud obě postavy přežijí, možná si Coco Riley Arquette bude moci jednoho dne zahrát jejich dceru ve Vřískotu 5.

V roce 1995 se Courteney objevila na obálce časopisu People, když jím byla prohlášena za jednu z nejkrásnějších žen světa. O dva roky později byla zvolena nejlépe oblékanou televizní hvězdou. Courteney Cox je skutečně výbornou a talentovanou herečkou, která si získala milióny fanoušků po celém světě. Ačkoliv si ji většina z nás bude vždy pamatovat jako Moniku z Přátel, bude to jen proto, že Monika byla její nejlepší rolí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Courteney Cox: S vrahem z Vřískotu si to rozdá naposled