Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vítejte ve městě termálních pramenů, lázeňských oplatek a Becherovky. Vítejte v Karlových Varech

Šárka Braumová

Šárka Braumová

2. 9. 2010

FOTO: Karlovy Vary!Fotogalerie!Naše největší a nejznámější lázeňské město leží necelých 120 km jihozápadně od Prahy. Procházky po kolonádě spolu s pojídáním typických kulatých oplatek se staly symbolem tohoto města. Každý rok jeho návštěvnost stoupá. A co vy? Už jste navštívili město kolonády?

FOTO: Karlovy Vary

Karlovy Vary, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Kapka historie

K městu Karlovy Vary se vztahuje pověst spojená s naším Otcem vlasti Karlem IV. Ten se ve 14. století hnal Slavkovským lesem za divokou zvěří. Jeho pes při lovu spadl do tůně a začal bolestí výt. Voda v tůni byla horká a sám císař přiřkl prameni čarovnou moc a označil ho za léčivý. Kolem pramene začal budovat domy a město se začalo rozrůstat. I přes útrapy v podobě četných válek se Karlovy Vary těšily kulturnímu i finančnímu rozvoji. Návštěvy bohaté šlechty byly samozřejmostí, častým návštěvníkem byl i ruský car Petr Veliký, Frédéric Chopin, W. A. Mozart, Joachim Barrande či německý zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud.

Co se léčí?

Karlovarské prameny byly právem označeny za čarovné, mají totiž tak specifické vlastnosti, že se dají použít téměř na všechny nemoci. Lázeňské hotely a sanatoria nabízejí léčení diabetu, dny, neurologických onemocnění, choroby pohybového ústrojí nebo zotavování po onkologickém onemocnění. Celkem je v Karlových Varech 79 pramenů, 13 jich je zachyceno a používají se k pitné kúře.

Kolonády, jejich prameny a některé zajímavosti:

  • Sadová kolonáda (1880, architekti Fellner a Helmer): Hadí pramen, Pramen Svoboda a Pramen Sadový
  • Mlýnská kolonáda (1871-1881, Josef Zítek): Pramen Skalní, Pramen Libuše, Pramen Kníže Václav I, Pramen Kníže Václav II, Pramen Mlýnský, Pramen Rusalka. Původně měla být kolonáda dvoupodlažní, ale nesetkala se s nadšením a tak byla pouze prodloužena a měří 132 metrů.
  • Tržní kolonáda (1883, Fellner a Helmer): Pramen Tržní, Pramen Karla IV.  Zajímavostí této kolonády je její dřevěná konstrukce postavená ve švýcarském stylu.
  • Zámecká kolonáda (1911 – 1913, Friedrich Ohmann): Pramen Zámecký dolní, Pramen Zámecký horní. V části Dolního pramene je umístěno vyobrazení Ducha pramenů
  • Vřídelní kolonáda (1969 – 1975, prof. Votruba): Vřídlo, nejteplejší pramen se 73,4°C vyvěrá z hloubky 3000metrů a nad povrchem dosahuje výšky 12metrů, ta však bývá regulována kvůli nedostatečné výšce budovy.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/karlovy_vary_kolonada/]

V prostorech Vřídla si také můžete zakoupit vstupenky do podzemního vřídla. Prohlídky probíhají po půl hodinách a vstupné stojí 80 korun. Průvodkyně vás provede pod vřídlem, kde uvidíte podzemní říčku, stěny pokryté vřídelním kamenem, zkamenělou Becherovka a výrobu proslulých karlovarských růži pomocí metody pokameňování. Prohlídka je zakončena procházkou podél řeky Teplá.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/karlovy_vary_vridlo/]

Kromě kolonády a pojídání oplatek nabízejí Karlovy Vary i další výletní místa a pamětihodnosti. Jednou z nich je rozhledna Diana, odkud budete mít celé město jako na dlani. Dostat se sem můžete lanovkou nebo pěšky. Na samotném vrcholku najdete kromě rozhledny také občerstvení, restauraci a minizoo. Na rozhlednu se můžete dostat jednoduše výtahem nebo zdolat 150 schodů po svých. Kromě dokonalého výhledu na Klínovec, Doupovské hory či město samotné, zaujme i pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla, který je díky zlatým kopulím nepřehlédnutelný.

Stejně tak je oblíbenou zastávkou další léčivý pramen. Hořkosladký bylinný likér Becherovku začal vyrábět Jan Becher v roce 1807 nejprve jako žaludeční kapky. S popularitou nápoje rostl i objem nádob, do nichž se natáčel. Dnes se v Jan Becher Muzeum dozvíte zajímavé informace, nakoupíte suvenýry a na závěr nechybí ani ochutnávka.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/karlovy_vary_rozhledna/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vítejte ve městě termálních pramenů, lázeňských oplatek a Becherovky. Vítejte v Karlových Varech