Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Vinohradské divadlo uvede Tanec Smrti s Hanou Maciuchovou a Ladislavem Frejem

Tanec smrti: Hana MaciuchováNová zkušebna Divadla na Vinohradech zažije v pátek 14. ledna první premiéru této sezóny. Po více než 90 letech se na vinohradskou scénu vrací hra švédského dramatika Augusta Strindberga s názvem Tanec smrti. V komorní inscenaci se představí Ladislav Frej, Hana Maciuchová a Jaromír Meduna.

Tanec smrti: Hana Maciuchová

Hana Maciuchová při čtené zkoušce hry Tanec smrti Zdroj: dnv-praha.cz

Švédský dramatik, prozaik a básník August Strindberg je považován za jednoho z průkopníků moderní dramatiky. Byl neobyčejně všestrannou osobností, kromě literatury se zajímal o chemii, alchymii, malířství, fotografii i žurnalistiku.

Kvůli svým společenským i profesním názorům stál často v centru sporů a debat. Pravděpodobně právě z důvodu svých kontroverzních postojů nebyl oceněn Nobelovou cenou za literaturu.

V roce 1907 založil ve Stockholmu Intimní divadlo, pro které napsal několik her. Jedním z hlavních témat jeho tvorby jsou milostná dramata a vztah muže a ženy vůbec.

Klasické téma s nemilosrdným scénářem

Hra Tanec smrti, napsaná v roce 1907, se odehrává ve vojenské ostrovní pevnosti. Tady po ukončení kariéry žije kapitán dělostřelectva  Edgar se svou ženou, kdysi snad talentovanou herečkou. Příběh stárnoucích  manželů, kteří nedokáží žít ani spolu ani bez sebe, napsal Strindberg jako nekompromisní psychologickou studii.

Na Vinohradech tuto hru poprvé inscenoval režisér Karel Hugo Hilar v roce 1917, podruhé ji diváci mohli vidět v roce 1919. Lednová premiéra tak  bude již třetím uvedením tohoto díla na vinohradském jevišti.

Tanec smrti: Ladislav Frej a Jaromír Meduna při čtené zkoušce

Ladislav Frej a Jaromír Meduna

Nová zkušebna, umístěná v podkroví divadla, je komorní scénou vinohradského kulturního svatostánku. Pro Tanec smrti, který nabízí herecký prostor pro tři postavy, je tak  ideálním místem.

Herecký koncert je  zaručen

Na jevišti se představí skuteční mistři svého řemesla. V roli bývalého kapitána dělostřelectva diváci uvidí Ladislava Freje, jeho ženu Alici si zahraje Hana Maciuchová.  Úlohu kapitánova bratrance Kurta, který zamíchá kartami, přijal Jaromír Meduna.

Premiéra hry Tanec smrti v režii Michala Pavlíka bude uvedena v pátek 14. ledna.  Nejbližší reprízy jsou na programu 19. a 31. ledna, 11. a 18. února 2011. Více informací na webových stránkách Divadla na Vinohradech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vinohradské divadlo uvede Tanec Smrti s Hanou Maciuchovou a Ladislavem Frejem