Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vinařská oblast Bordeaux žije skandálem s přislazovaným bílým vínem

Famous

Famous

22. 11. 2011

FOTO: bílé vínoBílá vína ze Sainte-Croix-du-Mont v oblasti Bordeaux postihl skandál s přislazováním. To je sice do určité míry podle francouzských norem povoleno, vinaři ale musejí pečlivě státu hlásit, kolik cukru nakoupili a použili.

FOTO: Vinařská oblast Bordeaux

Zdroj: sxc.hu

V Sainte-Croix-du-Mont však byly prodány vinařům tuny cukru bez nahlášení. A je jasné, že vinaři chtěli sladit nad povolenou normu, zvyšovat obsah alkoholu i cukernatost vín získaných z méně kvalitních hroznů.

Čtěte také: Pierre Richard v Praze. Otevřel restauraci, připravil večeři a potěšil fanoušky

„Francie povoluje pěstitelům přidávat hroznový mošt či cukr během kvašení, aby se tak zvýšil obsah alkoholu v jejich víně, ale má to přísná pravidla s ohledem na množství přidaných látek. Na každých sto kilogramů cukru se také musí zaplatit daň třináct eur (asi 330 korun),“ uvádí francouzské Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potírání podvodů (DGCCRF).

To řeší případ z obchodu Le Montecrucien v Sainte-Croix-du-Mont s devíti sty obyvateli, kde bylo prodáno 157 tun cukru bez hlášení úřadům. Kupci byli právě vinaři, kteří mají povinnost takové nákupy hlásit. Majitelka obchodu Therese Solanová ale tvrdí, že prodávala cukr lidem na výrobu džemů a marmelád. Soud toto vysvětlení odmítá, protože cukr krystal se prodával od roku 2007 vždy nejvíce v období kolem sklizně hroznů.

Víno a čokoláda: Poradíme, jak nejlépe zkombinovat tyto dva požitky

„S takovým obrovským množstvím je jasné, že ten cukr byl prodáván profesionálům, v tomto případě vinařům,“ uvádí mluvčí DGCCRF.

Nehlášený prodej cukru začal v roce 2007, kdy bylo v oblasti nepříznivé počasí a vinaři zřejmě krystalem zlepšovali kvalitu hroznů. „Jen v roce 2007 v tom obchodě prodali za tři měsíce tolik cukru, co za rok spotřebuje deset tisíc obyvatel,“ píše list Sud Ouest. V oblasti se přitom pěstují sladká vína z hroznů postižených ušlechtilou plísní.

Čtěte také: V Británii stáčí víno do papírových lahví. Jsou nerozbitné

Podobný skandál zažili vinaři v oblasti Beaujolais v roce 2009, kde vinaři nakoupili bez hlášení úřadům 600 tun cukru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vinařská oblast Bordeaux žije skandálem s přislazovaným bílým vínem