Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V Británii stáčí víno do papírových lahví. Jsou nerozbitné

Famous

Famous

16. 11. 2011

Milovníkům a znalcům vína nebudou tři slůvka „víno, papír a Británie“ znít zrovna přitažlivě. Není divu, v Británii se přece „dobré“ víno nikdy nevyrábělo a do papíru v podobě krabice se balí něco, co se vínem nazývat snad ani nemůže.

FOTO: Greenbottle - papírová láhev na víno

Papírová ekoláhev má svým designem ke známým „krabicákům“ hodně daleko. Zdroj: GreenBottle

Jenže kdo se zbaví zbytečných předsudků, pak se možná odváží zažít něco výjimečného a ochutná kvalitní britské víno z papírové lahve, která je velmi ekologická.

Zcela určitě klasické skleněné lahve ve vinařství nenahradí, nakonec těžko si představit archív z papírových lahví, ale je určitě zajímavou variantou ekologického balení vína. A že se v Británii dnes už pěstují hrozny a vznikají i tam kvalitní vína, skuteční odborníci vědí dávno. Možná to nejsou vína schopná konkurovat těm červeným z jihu Evropy, ale ta bílá jsou pro zkušeného degustátora zajímavou výzvou.

Podívejte se také na fotografie z festivalu vína Tastes of the World 2011

Společnost GreenBottle v lednu představila Británii papírovou láhev na mléko. Teď přišla s papírovou lahví na víno. Zatím se uvažuje pouze s prodejem v Británii a s plněním výlučně britskými víny.

GreenBottle - papírová láhev na víno

Láhev GreenBottle je vyrobena z recyklovaného papíru a po vyhození se rozloží na kompostu za několik týdnů. Uvnitř lahve je tenká plastová vrstva chránící nápoj před stykem se savým papírem. Tento plast je z recyklovaných hmot.

„Zjistili jsme, že když nabídnete lidem papír nebo plast, sáhnou vždy po papíru,“ tvrdí vynálezce papírové lahve na víno Martin Myerscough, jehož prý inspirovala debata v hospodě s šéfem veřejné skládky.

Čtěte také o francouzských vínech a jejich druzích

Papírová lahev GreenBottle má jen deset procent uhlíkové stopy skleněné lahve, váží jen 55 gramů, je nerozbitná při nárazu a navíc je papír izolantem, takže udržuje víno déle studené i po vytažení z chladničky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Británii stáčí víno do papírových lahví. Jsou nerozbitné