Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vietnamská válka je i ve filmech. Vyberte si ze 7 nejlepších

Tomáš Dolejš

Tomáš Dolejš

5. 12. 2011

!Anketa!O válce ve Vietnamu byly natočeny desítky filmů. Všechny jsou zajímavé, ale v následujícím přehledu zabrousíme na sedm nejlepších.

FOTO: Charlie Sheen v Četě

Hlavní hrdina filmu Četa v podání Charlieho Sheena, Zdroj: distributor filmu

7. Dobré ráno, Vietname (Good Morning, Vietnam, 1987)

Film z prostředí radia, kde každé ráno vítá Robin Williams posluchače pozdravem Goooooooood Morning, Vietnaaaam. Film je spíše taková komedie než pravý válečný film, ale s vtipnými scénami se zde střídají i vážnější pasáže. Williams zde umí udělat vtipy na všechny možné věci a provázán s dobovou hudbou je tento film skvělý.

6. Četa (Platoon, 1986)

Snímek známého režiséra té doby Olivera Stonea. Zaměřuje se na nejkrutější části války: mimo děsivé válečné scény třeba na zlo, které je v některých náčelnících. Film přináší základní myšlenku, a sice, že i když jste za oceánem, tak vás to neopravňuje konat zločiny proti lidskosti.

5. Narozen 4. července (Born on the Fourth of July, 1989)

Další Stoneův povedený a známý film. Je o válečném veteránovi Ronu Kovicovi (Tom Cruise), který se z války vrátil ochrnutý a musí si zvykat na nový život. Snímek nás provede životem hlavního hrdiny od jeho naverbování do války až po nepříliš veselý návrat domů.

4. Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979)

Hlavní postava, kapitán Willard, je pověřen misí zabít plukovníka, který utekl do džungle… Film přináší fakta o obětech války, zahrnující lidské životy i zdravý rozum.

3. Lovec jelenů (The Deer Hunter, 1978)

Tři přátelé jsou narukováni do Vietnamu, kde prožívají zcela jiný život než v rodné Americe. Nejhorší část jejich vojny přichází, když jsou zajati a nuceni hrát ruskou ruletu. Velmi povedené drama režiséra Michaela Ciminoa, které ukazuje hrůzy spáchané ve Vietnamské válce.

2. Olověná vesta (Full Metal Jacket, 1987)

Částečně komedie, částečně zneklidňující drama ukazuje psychiku vojáků nucených jít do války, kde jsou mimo jiné týráni svými nadřízenými. Režisér Stanley Kubrick se zde stejně jako v jeho většině děl zajímá o lidskou psychiku a stavy, do kterých se může člověk dostat ve válečných podmínkách.

1. Forrest Gump (1994)

I když je zde válka vyjevena z pohledu člověka, který nemá všech pět pohromadě, je tento film nejlepší (alespoň podle autora článku). Nejenže ukazuje průběh války, ale i celý život Forresta (Tom Hanks), který je svědkem událostí, jež pokládá za normální – i když mají větší význam. Během života ztrácí všechny své blízké, ale on zůstává a dál utíká…

[poll id=“112″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vietnamská válka je i ve filmech. Vyberte si ze 7 nejlepších