Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

VIDEO: TOP 5 zrození komiksových hrdinů. Sado-maso kostýmky a modré penisy vítězí

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

28. 8. 2011

!Anketa!Proč máme rádi komiksové filmy? Mnohé z nás na nich mimo jiné láká zázračná proměna obyčejného cápka ze sousedství v nepřemožitelného superhrdinu. Na pět nejlepších superhrdinských přerodů se můžete podívat v našem žebříčku.

Polibek od boha, Zdroj: distributor filmu

Právě scény, ve kterých se superhrdina rodí, by měly patřit k vrcholům každého komiksového filmu. V mnoha případech se zadaří méně, najdou se ale i světlé výjimky, které všichni příznivci komiksů dokážou sypat z rukávu na požádání. Náš žebříček začneme jednou takovou scénou, která spatřila světlo světa již v roce 1992. Kočičí žena v podání Tima Burtona se prodrápala až na 5. místo.

5. Kočičí žena (Batman se vrací / 1992)

Selina Kyleová (Michelle Pfeiffer) je prototypem šedé kancelářské myšky, která se sebou nechává cloumat rukou svého bezohledného šéfa. Cloumání se jednoho dne tak trochu zvrtne a nebohá Selina okusí let z patnáctého patra s přistáním na nepříliš měkký asfalt. Vášnivé chovatelce koček naštěstí přijde na pomoc pouliční gang mňoukajících čtyřnohých slečen a v poslední chvíli ji vytrhne ze spárů smrti.

Selina nepříliš úspěšný pracovní den završí devastací svého vlastního bytu a půlhodinkou u šicího stroje. Desítky metrů latexu přetvoří v úchylný sado-maso kostýmek a coby Kočičí žena se vydává potírat zločin v Gothamu. S přispěním ujeté hudby od Dannyho Elfmana a tradičně výstřední režie Tima Burtona se jedná o scénu, na kterou se nezapomíná.

4. Eric Draven (Vrána / 1994)

Hudební kariéra Erica Dravena (Brandon Lee) skončila ještě před tím, než se mladý sympatický rocker stačil proslavit. Partička zfetovaných niggas bez letlamp si nepěkným způsobem pohrála jak s ním, tak jeho snoubenkou. Rok po jeho vraždě přivede Erica zpět mezi živé tajemná vrána a on má pouze jednu noc na to, aby pomstil svou snoubenku a odeslal zlotřilé záporáky do dřevěného futrálu.

Scéna přerodu Erica dostala nový rozměr po nešťastném úmrtí jeho hereckého představitele při natáčení. Melancholická pachuť je umocňována úžasnou skladbou Burn od The Cure a dlouhým prodlužováním před konečným odhalením podoby hlavního hrdiny. Ukázkový příklad gradace a využití hudby.

3. Sandman (Spider-Man 3 / 2007)

Třetí zářez do série filmů o Spider-Manovi ihned po uvedení zapadl do šedi průměru. Všichni diváci ale bez výjimky vyzdvihují krátkou sekvenci přerodu Flinta Marka (Thomas Haden Church) v Sandmana. Jedná se totiž o zářný příklad, že i kompletně trikové sekvence mohou být plné emocí.

Více než tři minuty dlouhé kroužení kolem zrozeného Sandmana krásně reflektuje jeho nejednoznačnost, kterou oplýval samotný Flint Mark. Nejedná se totiž o černobíle zápornou postavu, ale spíše o charakter, který je ke svému záporáctví dotlačen okolnostmi. Snaha pomoct svému synkovi ho tak staví do trochu jiného světla. Scéna zrození Sandmana je skvělým koncentrátem jeho charakteru a je také bohužel jediným světlým a emocemi nabitým bodem v jinak sterilním Spider-Manovi.

2. Magneto (X-Men: První třída / 2011)

Druhé místo a malá kontroverze. Scéna s Ericem Lensherrem (Michael Fassbender) alias Magnetem, při které se snaží otočit obrovským satelitem, totiž tak úplně nesplňuje parametry zrození superhrdiny. Berličkou v její prospěch je ale fakt, že při ní Eric poprvé naplno projeví svůj potenciál.

Podobná ikonická scéna navíc většině soudobých komiksových filmů žalostně chybí. A přitom stačí dva prvotřídní herci, skvěle gradovaný hudební doprovod a je zaděláno na úspěch. Tak jednoduché to samozřejmě není, o jeden z nejlepších filmových momentů letošního roku se ale jedná bezesporu.

1. Dr. Manhattan (Strážci – Watchmen / 2009)

video
play-sharp-fill

Prosím o potlesk, zlatou medaili si v našem žebříčku vysloužil modrý bůh, jinak známý jako Dr. Manhattan (Billy Crudup). Nejikoničtější postava Strážců, kteří jsou někdy považováni za nejlepší komiks vůbec, si přenesl své charisma i na stříbrné plátno.

A není se čemu divit. Jak jinak než úžasná by měla být filmová sekvence, při které se rodí bůh. Odosobněný voiceover samotného Dr. Manhattana skvěle kontrastuje s jeho emocemi nabitým zrozením. Předčasný vrchol filmu korunuje chirurgicky přesný výběr hudby. Skladba Pruit Igoe and Propercies od Phillipa Glasse je jen pověstnou třešinkou na dokonalém komiksovém dortu. Naše gratulace směřují na Mars.

[poll id=“88″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: TOP 5 zrození komiksových hrdinů. Sado-maso kostýmky a modré penisy vítězí