Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Temná poetika světa Tima Burtona

Redakce

Redakce

20. 10. 2009

42-15500738Dejte si dohromady ohromně velkou nudu ve škole, ještě větší dávku talentu, zálibu ve sci-fi a fantasy, ambice a originální nezaměnitelný styl a dostanete Tima Burtona, jedinečného režiséra a strůjce podivných temných světů.

Tim Burton

Tim Burton

Tim Buton se narodil roku 1958 v Kalifornii. Měl to štěstí, že na střední škole California Institute of the Arts si ho všiml Disney, který v té době hledal talenty. Po tom, co si vyzkoušel post řadového animátora fázaře, zjistil, že takovou práci nemůže dělat, protože by se unudil k smrti. A tu se na Burtona opět usmálo štěstí. Disney mu dovolil natočit dva vlastní krátkometrážní filmy Vincent (1982) a Frankenweenie (1984). Vidělo je sice jen málo lidí od filmu, protože nebyly puštěny do distribuce, ale Burtonovi se tím začal plnit jeho dětský sen.

Co dokáže na poli celovečerního filmu dostal příležitost předvést v Pee-Weeho velkém dobrodružství (1985) u Warner Bros. Ten sklidil obrovský úspěch a hned během prvního týdne v kinech se stal hitem. Beetlejuice (1988) v hlavní roli s Michaelem Keatonem, který měl být původně temným dramatem, se světu představil jako vynikající černá komedie. Po tak velkém úspěchu se WB rozhodlo svěřit Burtonovi peníze na zfilmování příběhu komixového hrdiny Batmana (1989), kde si zahráli např. Michael Keaton a Jack Nicholson. Burtonova ponurost a úžasné vize do kin přilákalo tolik diváků, že již za první víkend v distribuci bylo zaplaceno celé natáčení. Střihoruký Edward (1990) znamenal osudové setkání s Johnym Deppem, který se stal Burtonovým kmenovým hercem. Příběh částečně lidské bytosti, která má místo prstů ostří nože, si získal nejlepší kritiky a ohlasy diváků. Pak následovalo ještě ponuřejší pokračování Batman se vrací (1992). To je snad jednou z nejúchvatnějších a nejtemnějších Burtonovek, které svou temnou poetikou některé diváky úplně pohltilo, jiné zklamalo.

Nightmare before Christmas Zdroj: www.myfreewallpapers.net

Nightmare before Christmas Zdroj: www.myfreewallpapers.net

Pak přišel nímek pojednávající o ranné kariéře nejhoršího režiséra všech dob, který nese jméno Ed Wood (1994). Ed Wood byl režisérem hororů a sci-fi filmů z padesátých let. Některé jeho filmy byly tak špatné, že si díky tomu získaly zájem diváků a dostaly do distribuce. Skončil jako alkoholik a režisér pornofilmů. Burton ho ve svém filmu vykreslil jako nepochopeného outsidera, který nutí k pousmání. Film opět s Johnym Deppem v hlavní roli získal dva Oscary.

Přes Planetu opic (2001) a Velkou rybu (2003) se dostáváme až k dvojici kouzelných dětských filmů z roku 2005, jedná se o hraný snímek Karlík a továrna na čokoládu a o loutkový animák Mrtvá nevěsta Tima Burtona. Oba filmy jsou dokladem Burtonovy nevyčerpatelné fantazie a oblibou dětských světů. Muzikál Sweeny Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007) jistě ještě dnes máme všichni v živé paměti.

Alenka v říši divů v březnu 2010! Zdroj: www.thefilmstage.com

Alenka v říši divů v březnu 2010! Zdroj: www.thefilmstage.com

Není dostatek slov, která by dokázala popsat osobitý Burtonův styl a režisérské vidění. Jeho ponurost, kterou se snaží ukázat, jak je obyčejný život nudný a šedý, obrazová estetika, cit pro barevnou stránku díla, to všechno jsou věci, o kterých nemusíme nic psát ani číst, když je můžeme na vlastní oči vidět. Třeba v Alence v říši divů, která se na plátnech kin objeví v březnu příštího roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Temná poetika světa Tima Burtona