×
TOPZINE.cz

VIDEO: Karlovy Vary v jednom dni pod útokem emzáků a Markety Lazarové

Šestý den MFF Karlovy Vary se poprvé nesl v duchu slunečného počasí. Optimistické ranní vstávání podpořil i výhled na programovou nabídku. Festivaloví všežravci se mohli těšit na Youtube projekt Život v jednom dni, českou klasiku Marketa Lazarová nebo půlnoční Útok na věžák. Svého vítěze dnes našla také soutěž Done in 60 seconds.

To koukáte, co?, Zdroj: distributor filmu

Po předešlé půlnoční projekci nebyla vidina brzkého vstávání do šestého dne festivalu příliš lákavá. Tragické počasí dní minulých ale konečně vzalo za své a dnešní probuzení bylo ve znamení modré oblohy a horka jako v prádelně. S optimismem na duši nás tedy čekal trojlístek zajímavých filmů, jejichž žánrové zařazení bylo rozdílné jako den a noc.

Útok na věžák (Attack the Block, Velká Británie, 2011)

Čekání na podařenou půlnoční projekci je u konce. Britský Útok na věžák totiž splňuje všechny požadavky na absolutní mozkový výplach. Partička negrů (ano, negrů, nejsem rasista, ale černoštější černochy na filmovém plátně jen tak nenajdete) na úvod nepěkným způsobem okrade křehkou dívku, aby se následně postavili šmejdu z vesmíru, který se bůhví proč snaží zlikvidovat právě jejich milovaný věžák.

Míra retardace a demence brousí nebeské výšiny a divák se zmůže maximálně na zvolání “chci ještě, chci víc”. Logika si vzala dovolenou a prostor tedy dostala stylovost, hláškovací přepálenost, dunivá hudba, která duní i v momentech krajně nevhodných, a nechybí samozřejmě ani patetické proslovy následované drsnými pohledy do kamery.

Korunu všemu nasazuje chirurgicky přesné herecké obsazení, které je, až na jedno vydařené cameo, filmovým fanouškům prakticky neznámé. Černošské hlášky, hip hopový pohyb a jou jou za každým druhým slovem vám roztrhá bránici napadrť, aniž byste si během sledování přiznali, že debilnější film letos ve Varech pravděpodobně nenajdete.

Hodnocení: 4****

Marketa Lazarová (Marketa Lazarová, Československo, 1967)

A po vydařeném boji s agresivními mimozemšťany film z podobného žánru. No dobrá, žerty stranou. Marketa Lazarová je mezi filmovými fanoušky považována za jeden z nejlepších snímků, který vznikl v naší malé zemi. Světový věhlas a snaha předvést tento klenot i mladé divácké generaci přivedla na světlo myšlenku na jeho zrestaurování. V Karlových Varech tak mají návštěvníci možnost zhlédnout Marketu Lazarovou v nové vyčištěné kopii, která zejména svou obrazovou kvalitou odpovídá původní vizi Františka Vláčila.

Podobné filmové klenoty, mezi které patří i Marketa Lazarová, procházejí procesem interpretace a rozborů až příliš často. Proto si jakékoli výklady odpustím a vychválím úžasnou vizuální formu, která nemá v českém filmu obdoby. Dlouhé kamerové jízdy v kombinaci s vysoce kontrastním černobílým obrazem vytvářejí silnou, místy až hypnotickou atmosféru.

Vláčilovo vyobrazení středověku možná není historicky nejvěrnější, nejlépe ale vystihuje, jak si středověk představuje dnešní člověk. Všudypřítomná špína, chlad a animální agresivita v podstatě všech hlavních charakterů navíc vynikne mnohem více v kontrastu s panensky čistou a nevinnou postavou Markety. Film si tak užijete i bez složitého hledání skrytých významů, stačí se pouze nechat pohltit unikátní atmosférou.

Hodnocení: 5*****

John Malkovich dnes zavítal na MFF Karlovy Vary, Zdroj: kviff.com

Na MFF Karlovy Vary dnes dorazila pravděpodobně největší hvězda, herec a režisér John Malkovich, který zde bude představovat svou nejnovější kolekci oblečení. Nové uvedení filmu Světáci pak přijela podpořit herečka Jiřina Bohdalová.

Cigán (Cigán, Slovensko, 2011)

Očima Pavlíny Nouzové: Tomuto snímku by se určitě dalo leccos vytknout. Roztržitý scénář, který sleduje několik osudů kolem hlavního hrdiny Adama, ale ne všechny jasně ukončuje, či třeba nepříjemné statické scény, jež mají oddělovat jednotlivá roční období. Zároveň jde také o jakési klišé už jen tím, že divák dostane, co očekává – nezaujatý pohled na romskou komunitu na východním Slovensku, na niž si musí udělat názor až sám. Zároveň je ale třeba i ocenit několik rysů Cigána.

Už samotný fakt, že tu nic není černobílé a Adam, celou dobu ten hodný, udělá v závěru krok, který se úplně nehodí na klaďase. Dále i hudbu, která má sice jediný motiv a neustále ho opakuje, ale pořád k jednotlivým scénám sedí a dotváří atmosféru. A pak jsou zde různé nereálné prvky jako pštrosi pobíhající ve sněhu či duše otce vracející se ke svému synovi. Někomu to sedět nemusí, milovníci magického realismu (například spisovatel Gabriel García Márquez) musí ocenit, že se do něčeho takového pustil režisér ze střední Evropy a vydařilo se mu to. Možná chvílemi párkrát překročí tu tenkou linii mezi magičnem a absurditou, ale pořád jeho forma není trapná a ani nudná.

Hodnocení: 3***

Život v jednom dni (Life in a Day, USA, 2011)

Co nezapomenutelného se nám děje každý den? Na tuto otázku se snaží odpovědět režisér Kevin MacDonald pod producentským dohledem Ridleyho Scotta v unikátním filmovém projektu Život v jednom dni, který je sestaven z celé škály záběrů lidí po celém světě. Ti dostali za úkol nasnímat jeden den ze svého života. Tím dnem byl 24. červenec 2010.

Z obrovského množství materiálu se tvůrcům podařilo vytvořit neuvěřitelně konzistentní celek. Zapomeňte na laciné filozofování a nucenou intelektuálnost. Kevin MacDonald servíruje samotný život koncentrovaný do jednoho jediného dne. Mozaikovité vyprávění tak odráží smutek, strach, radost, zklamání a celou řadu dalších emocí, které jsou nedílnou součástí životů nás všech. Autorský otisk všech zúčastněných pak dodává jednotlivým scénám punc autentičnosti.

Dosavadní a dost možná absolutní osobní vrchol festivalu má tu magickou schopnost, která na vás při sledování přenese neuvěřitelnou dávku optimismu a donutí vás ocenit, že jste člověkem, a můžete denně zažívat to, co zažívají hrdinové na plátně.

Hodnocení: 5*****

Závěr dnešního dne se nesl ve znamení vyhlášení výherců soutěže Done in 60 seconds, ve které měli všichni zúčastnění za úkol vměstnat svůj oblíbený film do pouhé jedné minuty. Vítezství si odnesl originálně ztvárněný Forrest Gump, na kterého se můžete podívat níže:

The YouTube ID of xSs9iAJcdUI&amp is invalid.

TIPY NA ČTVRTEK: Pohádky noci, Le Havre, Sunflower Hour, Ameriko Ameriko, Lovec trolůDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..