Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vera Farmiga: Svérázná herečka pálí špatné scénáře

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

28. 2. 2012

!Profil herečky!Její tvář s výraznými rysy, snad po ukrajinských předcích,  je snadno zapamatovatelná. Při sledování filmu s ní uvědomíme, že už jsme ji někde viděli. Ale kde? A kdo to vlastně je?

FOTO:Vera Farmiga jako Carol ve snímku Zdrojový kód

Vera svou roli ve filmu Source Code natočila za 10 dní. Zdroj: distributor filmu

Vera Farmiga přišla na svět 6. srpna 1973 v New Jersey jako druhorozené dítě ukrajinských emigrantů a časem ji následovalo ještě dalších pět sourozenců. Anglicky se naučila až v šesti letech, vyrůstala totiž v ukrajinské komunitě, navíc silně katolicky založené.

V dětství na herectví neměla ani pomyšlení, nosila brýle a raději než mezi vrstevníky trávila čas u svého piána, tahle láska jí ostatně vydržela dodnes. V pubertě vyměnila černobílé klapky klavíru za taneční boty a obroučky brýlí za kontaktní čočky. Začala cestovat se souborem ukrajinských folkových tanců a umění jí opravdu přirostlo k srdci.

První šance na velkém plátně

Proto po absolvování střední školy zvolila studium herectví na Syracuse University’s School of Visual and Performing Arts namísto očního lékařství, o kterém dříve snila. Neprohloupila. Již v roce 1996 debutovala na Broadwayi ve hře Taking Sides. Za nějakou dobu se objevila i na televizní obrazovce, upozornila na sebe v seriálu Roar, kde si zahrála po boku mladého Heatha Ledgera.

FOTO:Vera Farmiga ve snímku Orphan

Ve snímku Orphan si zahrála adoptivní matku ne zcela normální holčičky.

Velký průlom pro Veru znamenal thriller Poprava, po kterém na sebe další role nenechaly dlouho čekat. Ze známějších snímků se jedná například o Podzim v New Yorku či 15 minut. První větší úspěch přišel v roce 2004 s filmem Down to the Bone, kde se divákům představila jako matka skrývající drogovou závislost. Za svůj výkon získala cenu pro nejlepší herečku na festivalech v Sundance a Los Angeles.

Herecký talent zkrátka nezapře, což dokazuje i různorodé spektrum rolí, do nichž je obsazována. Zahraje pacientku psychiatrické léčebny jako v dramatu Tam, kde jsem nikdy nebyl, ale i doktorku v úspěšném snímku Skrytá identita. Za zmínku rozhodně stojí její výkon ve sci-fi filmu Zdrojový kód.

V roce 2010 získala dokonce i nominaci na Oscara, tentokrát díky komedii Lítám v tom, kde si zahrála po boku George Clooneyho úspěšnou byznysmenku Alex. „Bylo osvěžující najít ženu, která má svůj život pod kontrolou a neomlouvá se za své touhy a potřeby,“ říká o své roli.

[youtube_660]sIGSUF44quY[/youtube_660]

Taky sama herečka má otěže života pevně v rukou. Role si pečlivě vybírá a scénáře, které se jí nelíbí, odkládá na hromadu. Tu pak zapálí a popel použije jako hnojivo na svou zahrádku. Tento osud nicméně nepotkal akční thriller Nepřítel pod ochranou, který v současnosti běží v českých kinech.

Skloubit práci a rodinu herečce nedělá problém

Rozhodně to však není poslední příležitost vidět Veru na velkém plátně. Herectví se věnuje i přes to, že se v roce 2010 stala podruhé matkou. Se svým v pořadí druhým manželem a dětmi žije v New Yorku a kvůli profesi často cestuje do Los Angeles. Usídlit se tam ale rozhodně nehodlá. „Nechci žít na místě, kde má téměř každá žena nafouklé rty, malý nos a prsa tak velká, že by nakojila malý stát,“ prohlašuje svérázná herečka s upřímností sobě vlastní. Sama netouží po slávě. Chce, jak říká, vrhnout světlo na lidské emoce prostřednictvím hraní. Držme jí tedy palce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vera Farmiga: Svérázná herečka pálí špatné scénáře