Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ve filmech najdete ty nejkrásnější princezny. Ne všechny jsou kreslené

Jan Novotný

Jan Novotný

9. 4. 2012

!Anketa!Nadšení z pohádkové svatby prince Williama a Kate už dávno pominulo, teď jde do kin Sněhurka. Ale jsou tady i jiné, filmové či kreslené příběhy princů a princezen, které stojí za připomenutí. TOPZINE.cz vybral ty nejkrásnější dámy, na něž pořád vzpomínáme.

Byla Fiona hezčí před proměnou nebo po? Zdroj: distributor filmu

Shrek

Krásná princezna Fiona a… Opravdu ošklivý zlobr. Příběh o Shrekovi, volně inspirován stejnojmennou obrázkovou knihou od Williama Steiga z roku 1990, je jedna z nejoblíbenějších animovaných pohádek, kde se objevuje křehká princezna umocněná původním dabingem herečky Cameron Diaz. Typický a ukázkový pohádkový příběh, i když postaven zcela na hlavu. Kde jinde byste byli svědky rvačky zloděje s princeznou? Navíc jak tvůrci uvádějí, bojové umění princezny bylo inspirováno Jackiem Chanem. No jen jestli to nebylo naopak.

Deník princezny

Pro herečku Anne Hathaway jedna z prvních a taky nejdůležitějších filmových rolí vůbec. Jako ostatní, i tento příběh prosté holky vychází z knihy, a to z Princezniných deníků od americké spisovatelky Meg Cabot.

Divák může být omámen příjemným závanem spravedlna v příběhu Popelky, ale tahle podoba holky od vedle, která se stane princeznou, je nám všem nakonec nejbližší. Navíc přeměna naprosto nevýrazné šedé myšky v nepřehlédnutelnou krásku se volbou Anne povedla. Ta se mimochodem k roli Mii dostala tak, že během castingu nechtěně spadla ze židle. Díky tomu už v 18 letech odstartovala hereckou kariéru.

Malá mořská víla

Ariel je ve filmu dcera krále moří. Jejím opravdovým otcem je ale spisovatel Hans Christian Andersen. Tato rudovlasá kráska zachrání život dvounohému princi Erikovi, do něhož se okamžitě zamiluje. Filmové podání z roku 1983 ovšem končí šťastněji, než ho líčí Andersen ve svém původním příběhu. Disneyovský snímek byl však dvakrát odměněn Oscary, a to za hudbu a píseň.

[youtube_660]gSnKWwRCWnw[/youtube_660]

Prázdniny v Římě

Další filmový klenot, tentokráte v režii Williama Wylera. Herečka Audrey Hepburn zde ztvárnila princeznu, která celá nešťastná utekla ze svých dennodenních povinností státníka a strávila celý den po boku muže, jenž s ní nejprve neměl zrovna růžové úmysly. Ale pozor, jako jeden z mála příběhů o princezně a dokonalém životě film nedopadá tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ačkoli byl natočen roku 1965, zaslouženě patří do výběru těch nejlepších.

Popelka

Popelku netřeba blíže popisovat. Geniální pohádka o tom, že na člověka někdy čeká více, než by se mohlo zdát. Není divu, že se příběh Popelky dočkal na desítky různých zpracování po celém světě. Ať už je to Popelka hraná a kreslená (Tři oříšky pro Popelku, Sabrina, Zakletá Ella, Pretty Woman), Popelka v podání baletu, divadla nebo opery.

Ať tak či tak, princezninu krásu má na paměti snad každé malé dítě. Dokonce existují i verze Popelky naruby,v nichž Popelka není chudá dívka, ale prostý chlapec. Tou nejznámější verzí v tuzemsku je ladovská pohádka O Popelákovi.

[poll id=“153″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ve filmech najdete ty nejkrásnější princezny. Ne všechny jsou kreslené