Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vánoční trhy ve Varšavě. Místo, kde najdete obvařanky, tekutý med či klobásy

Redakce

Redakce

19. 12. 2012

Nevíte, kam letos vyrazit za vánoční atmosférou? V Norimberku jste byli vloni, ve Vídni už čtyřikrát a Londýn je daleko? Pokud přesto chcete letos vyjet do ciziny, zkuste vánoční trhy v Polsku.

I jiná města než Norimberk či Vídeň nabízí překrásnou vánoční atmosféru.Foto: Lucie Jeřábková, TOPZINE.cz

Polské vánoční trhy mají mnohaletou tradici prakticky ve všech městech. Tu nejhezčí atmosféru ale bezkonkurenčně nabízí hlavní město Varšava. Její malebné historické Zámecké náměstí, kde se trhy pořádají, vás okouzlí na první pohled.

Uprostřed tohoto náměstí lemovaného malými kavárnami a cukrárnami stojí skromné dřevěné stánky. Ty nabízejí hlavně ručně vyráběné zboží. Dřevěné vánoční betlémy, pletené proutěné košíky, dekorativní broušené sklo či zimní výbavu od pletených ponožek až po kožešinové čepice. A především vánoční ozdoby –  slaměné, dřevěné, skleněné, háčkované i keramické.

Kromě prodejních stánků můžete navštívit některou ze zdejších atrakcí. Živé betlémy, divadelní představení nebo lidové tance jsou na denním programu. A celou atmosféru doplňují polské koledy, které znějí z úst dětí v tradičních krojích. Za vidění stojí i řemeslné stánky, které předvádějí tradiční ruční výrobu. Mezi nejzajímavější patří ukázka kovářského umění nebo výroba tradičních krajkových vánočních ozdob.

A až vám vyhládne, vhod přijde některá z místních specialit, třeba obvařanky (obdoba českých preclíků) či výborné polské klobásy. Pokud vás přepadne hlad větší, vyzkoušejte bigus, pokrm z kysaného zelí a hovězího masa. Vše pak můžete zapít klasickým svařeným vínem či polskou pochoutkou, tekutým medem.

Drobné trhy v postranních uličkách

Pokud vám zbyde trocha času, rozhodně si projděte křivolaké uličky v historické části města. Jsou provoněné vánoční atmosférou a všude narazíte na krásnou tradiční výzdobu a koledy. Můžete navštívit mnoho kostelů a katedrál, které jsou veřejně přístupné. Jedna z nejvýznamnějších církevních památek Polska, na kterou byste neměli zapomenout, je katedrála sv. Jana Křtitele.

Do Varšavy se dostanete pohodlně autem i vlakem. A pokud se vám zdá Varšava příliš vzdálená, Polsko nabízí i trhy bližší. Jeden z nejvyhlášenějších se nachází v Krakově nebo ve Wroclawi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční trhy ve Varšavě. Místo, kde najdete obvařanky, tekutý med či klobásy