Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Vánoční divadelní představení 2012 v Praze: Roden a Batulková se vrací

Barbora Šimečková

Barbora Šimečková

15. 12. 2012

Nabídka svátečních inscenací v metropoli je každým rokem bohatší. Po loňských úspěšných premiérách se letos vrací například Vánoční koleda s Rodenem a Chýlkovou nebo České Vánoce s Danou Batulkovou.

FOTO: Dana Batulková

Divadlo ABC prožije typické České Vánoce. Zdroj: MDP

Nabídka svátečních inscenací v Praze je i letos široká. Vybírat můžete z vánočních činoher, baletů, festivalů, muzikálů, koncertů a bazarů. TOPZINE.cz přináší čtenářům tipy na adventní výlety do kulturních svatostánků hlavního města.

Městská divadla slaví České Vánoce

Inscenace České Vánoce měla v Městských divadlech pražských premiéru loni. V hlavních rolích se představí Dana Balutková, Hanuš Bor, Lucie Pernetová nebo Jiří Hána.

Do pohanské české hospody dorazí Anděl zvěstovat zprávu o narození syna božího. To s sebou přinese komické a nečekané zvraty. Vtipné situace doplní oblíbené i méně známé koledy.

Vánoční koleda zazní po roce v Hybernii

Po loňské divácky úspěšné premiéře se letos na jeviště Divadla Hybernia vrací i Vánoční koleda pod režijní taktovkou partičkáře Ondřeje Sokola. Inscenace stojí na pomezí divadla, koncertu a muzikálu.

FOTO: Karel Roden

Změní Duch Vánoc mrzouta Karla Rodena? Zdroj: Studio DVA

Jak název napovídá, jde o výpravný příběh na motivy proslulé povídky Charlese Dickense. V roli mrzouta a lakoty Scroogeho se opět objeví Karel Roden, Ducha Vánoc si zase po roce vystřihne Ivana Chýlková. Za doprovodu živého orchestru Kryštofa Marka, který je zároveň autorem hudby a textů písní, zazpívá například David Koller.

Do Národního zajděte na klasiku

Zlatá kaplička v prosinci láká na vánoční klasiku – balet Louskáček. Pohádkový příběh o kouzlu Vánoc, který proměňuje povahy lidí, s okouzlující hudbou Petra Iljiče Čajkovského přivádí do Národního divadla každoročně děti i dospělé, našince i turisty. Přestože lístky bývají často vyprodané už na začátku sezony, mimo víkendové termíny a na lednová představení ještě pár kousků pro sebe i své blízké určitě ulovíte.

Tancem na špičkách vás potěší přední sólisté Baletu Národního divadla, například Alexander Katsapov, Viktor Konvalinka, Nikola Márová, Adéla Pollertová nebo Edita Raušerová.

FOTO: Louskáček

Balet Louskáček je zaručeným ladičem vánoční atmosféry. Zdroj: ND

Sváteční atmosféru ale můžete nasát i na Nové scéně Národního divadla. Ta chystá folklórní inscenaci Ten vánoční čas, dočkali jsme se zas nebo taneční besídku Milý Ježíšku od studia Emoticon.

Ze Švanďáku se stane bazar

Švandovo divadlo potěší dávkou předvánočních projektů především dospělé publikum. Zajít můžete třetí adventní neděli 16. prosince na Vánoční bazar. V rámci něj návštěvníkům zazpívají koledy herci smíchovské scény a prý přinesou ochutnat cukroví vlastní výroby. Setkat se můžete s Dodo Gombárem, Patrikem Děrgelem, Kristýnou Frejovou nebo Martinou Krátkou.

Poslední stránku s názvem Prosinec otočí projekt Český kalendář v neděli 16. prosince. Pozvání autora Michala Horáčka na letošní dvanáctý večer plný villonských balad přijali Michael Kocáb, Lucia Šoralová, Csongor Kassai, Jan Sklenář a Anna Čtvrtníčková.

Ježíšek ožije v Minoru

Divadlo Minor uvádí po celý prosinec obnovenou premiéru kultovní inscenace pro celou rodinu s názvem Vánoce aneb Příběh o narození, která měla premiéru před deseti lety. Pohádka má v dnešní uspěchané době, kdy se zajímáme jen o dárky a kapra s bramborovým salátem, připomenout, kdo to ten Ježíšek vlastně byl a proč se vůbec narodil.

FOTO: Vánoce

O typických Vánocích budou hrát v Minoru. Zdroj: Divadlo Minor

Režie představení se chopil Jan Jirků, o hudbu se postaral Jan Matásek. Hrají Naďa Husáková, Ilona Semrádová, Slávek Brabec, Václav Krátký, Dalibor Mucha a mnozí další.

Přehled vánočních inscenací:

České Vánoce – Divadlo ABC

Vánoční koleda – Divadlo Hybernia

Louskáček – Národní divadlo

Ten vánoční čas, dočkali jsme se zas – Nová scéna

Milý Ježíšku – Nová scéna

Český kalendář – Švandovo divadlo

Vánoce aneb Příběh o narození – Divadlo Minor

Kašparova sláva vánoční – Divadlo v Celetné

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoční divadelní představení 2012 v Praze: Roden a Batulková se vrací