Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Val di Fiemme: Údolí plné zimní zábavy

Redakce

Redakce

27. 12. 2009

Pokud vás nudí teplo, které už hodně dlouho přesluhuje, a rádi byste si užili někde na horách, co takhle zkusit vyjet za hranice? Třeba do země špaget a pizzy. Konkrétně do údolí Val di Fiemme.

Zdroj: rodinné album; Foto: Eva Brodacká

Val di Fiemme, Foto: Eva Brodacká, Topzine.cz

Tato oblast se nachází na severu Itálie, v regionu Trentino – Alto Adige. Je právě na rozmezí dvou horských celků, Východních Alp a Dolomit. Val di Fiemme zasahuje do 11 obcí včetně Predazza, Tesera nebo Cavalese. Cavalese je také zároveň název centrálního města této oblasti.

Zaměřeno na horská střediska

Díky skvělé poloze nabízí Fiemmské údolí velmi dobré prostředí pro všechny milovníky lyží, ať už běžek nebo sjezdovek. Pro běžkaře jsou připravena dvě střediska, Lago di Tesero a Passo Lavaze. V Teseru se můžete proběhnou na 18 kilometrech upravených tratí, na nichž se prohnali i největší mistři svého řemesla.  Passo Lavaze  sice nenabídne tratě hvězd, ale za to vám na svých 80 kilometrech ukáže krásu italské přírody.

Teď se vrhneme na sjezdové lyžování. S jedním skipasem si můžete zalyžovat na více jak 100 kilometrech sjezdovek, které jsou opatřeny 50 vleky. A která střediska můžete v rámci této nabídky navštívit? Je jich celkem pět – Alpe Cermis, Ski Center Latemar, Bellamonte – Alpe Lusia, Rolle a Lavaze – Oclini. My se blíže podíváme na horské středisko Alpe Cermis.

Když zajedete do městečka Cavalese, nacházíte se kousek od vajíčkové lanovky. S ní se nepojí moc hezká historie, protože se zde v letech 1976 a 1998 zřítila do 200 metrové propasti. Avšak nyní kopíruje skály i údolí, a tak je riziko pádu výrazně menší. Po výjezdu na kopec si můžete zvolit různé alternativy. Buď vyzkoušíte sjezdovku Olympia III, jejímž vystoupením vrcholí jednou ročně Tour de Ski,  nebo můžete pokračovat ještě výše.

Zdroj: rodinné album; Foto: Eva Brodacká

Val di Fiemme, Foto: Eva Brodacká, Topzine.cz

Nahoře na vás čeká šest možností, kudy vás lyže mohou svézt. Dvě modré, tři červené a jedna černá sjezdovka pro náročnější. Součástí střediska je i malinký kopeček pro děti a také zimní sněžný tobogán pro nelyžaře. Zdatní lyžaři cestou dolů zažijí dobrodružství v podobě černé sjezdovky Olympia. Ti, co by si na černé monstrum netroufli, mo hou využít lesní poznávací cestu Via del Bosco. Obě cesty se sjíždí u dětské sjezdovky.

Sportovní historie

Jak již bylo řečeno výše, ve středisku Alpe Cermis se běhá Tour de Ski,  a to od roku 2007. V letech 1991 a 2003 se ve Val di Fiemme konalo i Mistrovství světa v severském lyžování a pravidelně se tu běhají závody Světového poháru v běhu na lyžích. Za zmínku také stojí dálkový běh Marcialonga, kterého se každoročně zúčastní kolem čtyř tisíc amatérských běžců, a který se dokonce jezdí i po soukromých zahradách!

Val di Fiemme tedy není jen obyčejné italské údolí, ale také místo pro poznání krásné přírody a pro zažití dobrodružství na tamních svazích. Co jiného si přát?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Val di Fiemme: Údolí plné zimní zábavy