Menu
TOPZINE.cz
Studium

V prvních dnech na VŠ zachovejte chladnou hlavu. A dejte pozor na upíry

Redakce

Redakce

29. 9. 2011

FOTO: Plyšový DraculaKaždý začátek je těžký a ani první den na vysoké škole není výjimkou. Brzy můžete narazit na zdánlivě nepřekonatelné problémy. Poradíme vám, jak počáteční fázi vašeho studentského života zvládnout.

FOTO: Plyšový Dracula

Na vysoké škole se můžete setkat i s takzvanými studenty-upíry, Zdroj: sxc.hu

U většiny studentů, poté co si přečtou rozhodnutí o přijetí ke studiu, propuká obrovská euforie. S blížícím se dnem, kdy se poprvé projdete po akademické půdě, se však může počáteční radost měnit ve strach z neznámého.

Informační smršť začíná zápisem ke studiu. Zjistěte si, jak funguje kreditní systém

Pro uvolnění napětí je dobré, když si některé informace (například o vyučovaných předmětech) zjistíte již předem, abyste potom nemuseli čelit přílišnému množství novinek.

Nezapomínejte ale na heslo všeho s mírou, protože třeba to, že se budete probírat jednotlivými požadavky na splnění předmětů a všude na vás budou vyskakovat slova jako test, zkouška nebo seminární práce, vás může zbytečně vyděsit. Nehledě na to, že různé osnovy, rozvrhy a plány se často mění na poslední chvíli.

FOTO: ByznysmenTakže, jak začít? Mnohé se dá zjistit už na zápise, který je pro vás povinný a po němž se teprve stáváte studenty. Některé fakulty ještě před začátkem akademického roku organizují různé přednášky a shromáždění, kde se dozvíte důležité věci.

Účast na podobných akcích je sice většinou nepovinná, ale pro tápající studenty určitě užitečná. Kromě toho budete mít šanci zeptat se na to, co vás opravdu zajímá. Jestliže si nestihnete nějaké informace zapsat, nezoufejte. Většiny z nich se dopátráte pomocí internetu, případně brožury nebo CD (DVD) vydávanými příslušnou fakultou.

Nenechte se vystrašit

Občas se stane, že studenti dělají ukvapené závěry, které mají posléze vliv na jejich psychickou pohodu a odradí je ještě dříve, než studium vůbec začne. Na přijímacích zkouškách potkají na první pohled nesympatického vyučujícího a přisoudí mu ty nejhorší vlastnosti, které ve skutečnosti ani nemá. Původní obavy pak vezmou za své během několika přednášek.

Dalším zdrojem stresu mohou být vaši spolužáci (nebo kamarádi a známí), kteří vás dokáží patřičně vyděsit výroky typu „Slyšel/a jsem, že když tomu XY na zkoušce neřekneš všechno slovo od slova, tak tě vyhodí“ nebo „To se těš, brácha říkal, že ty předměty jsou hrozně těžký a přednášky si vůbec nestíháš zapsat“.

Student sedící u stolu s mnoha učebními pomůckami

Katastrofických scénářů se nelekejme, a na množství nehleďme, Zdroj: sxc.hu

Jediná obrana před takovými perlami je ignorance. Dokud se na vlastní kůži nepřesvědčíte, jak to je doopravdy, nenechte se zdeptat.

Pořiďte si diář a sešity

Nejen na začátku, ale i během studia budete načerpávat nové zkušenosti a poznatky. Proto je výhodné založit si desky nebo sešit, kam si potřebné zapíšete, abyste měli všechno pohromadě a hlavně poruce. Internet je sice dobrá věc, ale opakované vyhledávání stejných hesel je zbytečná ztráta času. Do zápisníku můžete zaznamenat konzultační hodiny vašich vyučujících i provozní dobu studijního oddělení.

Pokud nevlastníte žádný diář, nyní nastal ten pravý čas pro jeho pořízení. Díky němu budete stále v obraze a uchováte v něm data, která byste jinak v hlavě neudrželi. Jen se nesmíte zapomenout do diáře občas podívat.

Sdílejte studijní matriály

Spolupráce s ostatními kolegy na vysoké škole vám dokáže usnadnit život. Domluvte se spolu a vytvořte si virtuální třídu na webových stránkách Spolužáci.cz, kam je možné ukládat dokumenty, zapisovat vzkazy či probírat různé záležitosti v diskuzi.

Někdy si studenti založí e-mailovou schránku, která funguje pro celou třídu společně, a přeposílají si tam vše, co potřebují.

FOTO: LidéVzájemné poskytování informací či přepsaných přednášek je sice dobrá věc, ale je třeba se mít na pozoru před takzvanými studenty-upíry. To jsou jedinci, kteří vám nikdy nepůjčí svoje poznámky (protože je často ani nevlastní), nikdy vám s ničím nepomohou, a ani neporadí. To je ale neodrazuje od toho, aby na ostatních vyzvídali, co se dělo na přednáškách (na které nechodí), opisovali od nich domácí úkoly a podobně.

Takovým lidem, kteří sami nic nedělají a jen plýtvají časem ostatních, se vyhýbejte obloukem.

Problémy? Neházejte flintu do žita

V případě, že narazíte na nějakou překážku, ať už studijního či osobního charakteru, vězte, že vždycky existuje nějaké řešení. Podstatné však je, abyste začali s nápravou včas. Jestliže tedy před zkouškou onemocníte, snažte se kontaktovat zkoušejícího co nejdříve – dlouhé váhání a vyčkávání se na vysoké škole nevyplácí.

A co je nejdůležitější – nic dopředu nevzdávejte. Často právě na začátku studia můžete mít pocit, že to nezvládnete, že se nebudete stíhat učit, nebo že jsou na vás předměty příliš obtížné. Vydržíte-li však počáteční nápor a přijdete na systém, jaký na škole funguje, zjistíte, že studium vysoké školy může být o moc jednodušší, než jste si mysleli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V prvních dnech na VŠ zachovejte chladnou hlavu. A dejte pozor na upíry