Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Kredity na VŠ: Body, které vás dovedou k titulu

Alena Nová

Alena Nová

11. 9. 2010

FOTO: IndexMáte-li mezi sourozenci nebo kamarády vysokoškoláky, určitě už jste o nich něco slyšeli. Někdo musí oželet zajímavý předmět, protože by jich měl v jednom roce moc. Jinému naopak zoufale chybí. Pokud jste i vy zatoužili po vysokoškolském diplomu, debatám o kreditech se také nevyhnete.

FOTO: Studium

Za splněný předmět získáte kredity, Foto: Tomáš Zbyňovský, Topzine.cz

Slovo kredit budete na vysoké škole brzy skloňovat ve všech pádech. Ale tentokrát to nebude o tom, že si potřebujete dobít telefon. Kreditní systém každému předmětu přiděluje určitý počet bodů (kreditů) podle jeho obtížnosti. Kolik kreditů musíte získat, abyste mohli postoupit do dalšího semestru a druhého ročníku, si každá fakulta určuje individuálně. Jak to funguje právě u vás, si určitě co nejdříve zjistěte. Vyhnete se tak možnému nepříjemnému překvapení.

Jaké méně náročné a přitom na kredity bohaté výběrové předměty vám mohou vylepšit skóre, se dozvíte od spolužáků z vyšších ročníků nebo na diskusním fóru školy. Fakulty ovšem stanovují i maximální počet kreditů, které si můžete zapsat v jednom akademickém roce. Horní hranice se obvykle pohybuje v rozmezí 70 až 90 kreditů za rok.

Podmínkou pro dokončení tříletého bakalářského studia je splnění předmětů v hodnotě 180 kreditů. V navazujícím magisterském studiu je nutné získat dalších 120 kreditů. Optimálně byste tedy měli nasbírat alespoň 60 kreditů ročně a raději nespoléhat na to, že bodíky doplníte v posledním ročníku.

Kreditní systém sjednocuje vysokoškolský systém v zemích Evropské unie tak, aby byl srovnatelný. Studentům usnadňuje uznávání předmětů absolvovaných na zahraničních vysokých školách.

Jak postupovat při zapisování předmětů a sestavování rozvrhu najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kredity na VŠ: Body, které vás dovedou k titulu