Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Zápis na vysoké škole: Vítejte na akademické půdě!

Alena Nová

Alena Nová

4. 9. 2010

FOTO: StudentiOslavili jste na začátku prázdnin přijetí na vysokou školu? Pak gratulujeme! Ale abyste od září doopravdy mohli začít studovat, nesmíte zapomenout přijít k zápisu. Teprve po něm se stáváte studenty.

FOTO: Studenti

Přijetí ke studiu je důvod k radosti, Zdroj: english.heacademy.ac.uk

Na zápis si s sebou vezměte občanský průkaz, rozhodnutí o přijetí ke studiu, průkazové fotografie a peníze k uhrazení výkazu o studiu a studijních plánů. Do informačních materiálů se určitě vyplatí několik desítek korun investovat. Budou pro vás užitečným vodítkem po celou dobu studia. Najdete v nich nejen různé předpisy a vyhlášky, ale hlavně se dozvíte, jaké povinné předměty musíte splnit a z jakých volitelných si můžete vybírat. Obdržíte je v tištěné podobě nebo na CD/DVD.

Do tašky si nezapomeňte přibalit všechna potvrzení, která potřebujete. Ať už je to doklad o studiu pro dopravní podniky, pro sociální odbor kvůli přídavkům na dítě (tedy na vás) nebo cokoli jiného. Zeptejte se na vše, co vám ještě není jasné. Na začátku semestru si tak ušetříte hodiny čekání před studijním oddělením v neskutečně dlouhých frontách, které jsou první zátěžovou zkouškou nervů čerstvých vysokoškoláků.

Pozor! Pokud se k zápisu nedostavíte a neomluvíte se ve lhůtě stanovené v rozhodnutí o přijetí, vaše neúčast se posuzuje jako nezájem o studium. Nastoupit do příslušné školy už v daném akademickém roce nemůžete, i když jste byli přijati. Po omluvě se zápisu zúčastníte v náhradním termínu. Za takový nadstandard si ovšem školy účtují poplatek kolem pěti set korun.

Jako generace studentů před vámi dostanete i vy výkaz o studiu neboli index. Zapisují se do něj všechny předměty, které vás v akademickém roce čekají a neminou. Po úspěšném absolvování předmětu vám vyučující do indexu napíše zápočet, známku ze zkoušky anebo obojí. Dle toho, čím se konkrétní předmět zakončuje. Pouze v případě, že škola zcela přešla na elektronickou evidenci studijních výsledků, používání papírových indexů odpadá. Jedničky ze zkoušek už v notýsku neuvidíte například na Masarykově univerzitě v Brně nebo na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

U zápisu se dozvíte, do jaké studijní skupiny (kroužku) patříte, a podle toho se zorientujete v rozvrhu. Rozdělení do skupin probíhá na základě abecedního pořadí příjmení studentů v rámci jednotlivých studijních oborů.

Zápisem ke studiu získáváte všechny studentské výhody. Pokud je vám méně než 26 let, škola za vás začne hradit zdravotní pojištění, budete mít nárok na zlevněnou dopravu z místa bydliště do místa školy i slevu na MHD. Rodiče určitě potěší daňové zvýhodnění, které na vás mohou po dobu vašeho studia uplatňovat.

Za redakci Topzine.cz vám přejeme hladký začátek prvního vysokoškolského roku a hodně úspěchů při studiu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zápis na vysoké škole: Vítejte na akademické půdě!