Menu
TOPZINE.cz
Hudba

V Praze bude koncertovat „druhý Miles Davis“, trumpetista Erik Truffaz

Martin Faix

Martin Faix

16. 9. 2011

Erik Truffaz patří mezi nejuznávanější jazzové trumpetisty. Svými experimenty s kombinováním elektronické hudby a jazzu bývá přirovnáván k vizionářskému trumpetistovi Milesi Davisovi. Truffaz vystoupí 3.října v pražském Paláci Akropolis.

Erik Truffaz

Erik Truffaz                                                                                           Zdroj: myspace.com

Ačkoli je francouzský umělec Erik Truffaz znám především jako nesmlouvavý experimentátor, v posledních letech začíná projevovat zájem o uplatnění se i v mainstreamovějším úhlu pohledu a pomalu přechází od freejazzových poloh k popovějším. Tyto tendence se nejvíce projevily na jeho poslední desce s názvem In Between, na kterou si jako hosta pozval švýcarskou písničkářku Sophii Hunger, která tento rok vystoupila také v Paláci Akropolis.

S Truffazem vystoupí také švýcarská písničkářka Anna Aaaron

Na pražském koncertě, kam přijede Erik Truffaz se svým 4tetem 3. října představit právě tuto svoji desku, však Sophii Hunger zastoupí jiná zpěvačka ze Švýcarska, Anna Aaron. Fanoušci nemusí litovat, neboť je až neuvěřitelné, jak podobné hlasy obě zpěvačky mají.

Erik Truffaz – Let Me Go (z alba In Between, zpívá Sophie Hunger)

Mimo zpěvu Erik Truffaz určitě také v instrumentálních částech předvede své acid jazzové kousky, koneckonců v minulosti zaujal právě tím, jak kombinoval hip hop, elektroniku a rock s jazzem.

Kapela ohromuje syrovým zvukem svých nástrojů

Erik Truffaz budí údiv také nádherným sytým zvukem – a to nejen na koncertech, ale i na deskách. Významný prvek jeho hudby představovaly vždy klávesové nástroje, kterým u Truffaze zpravidla kraloval klavírista Patrick Miller. Ten proslul zejména svými modulacemi zvuku klasického fender piana, jehož zvuk přiblížil až k nerozeznání ke zvuku elektrické kytary.

Čtěte také: Jazz není jen hudbou pro umělce

Zároveň však je Truffaz odpůrcem syntetizátorů a stejně jako zbytek kapely upřednostňuje elektromechanické nástroje, jejichž zvuk pak různě upravuje.

Dá se tedy předpokládat, že koncert v Praze bude opravdu velmi zajímavým hudebním zážitkem jak pro lidi popově zaměřené, tak i pro fanoušky hudebních experimentů.

Erik Truffaz do České republiky jezdí velmi často, vystupuje na jazzových festivalech a v klubech, nicméně koncert 3. října v prostorách Paláce Akroplis dodává vystoupení jiný rozměr a zajímavější atmosféru. Cena lístků na stání je v předprodeji za 460 Kč, na místě pak 550 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Praze bude koncertovat „druhý Miles Davis“, trumpetista Erik Truffaz