Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Plzni se kromě piva vaří Nápoj lásky. První ochutnávka bude v sobotu

Redakce

Redakce

24. 3. 2012

FOTO: Jiří Hájek, Matěj Chadima a Josef Škarka v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)Plzeňské divadlo podruhé a ne naposled uvede v letošní sezoně premiéru italsky zpívané opery. Po Mozartově Donu Giovannim přichází na řadu Donizettiho Nápoj lásky. Na první ochutnávku jste zváni v sobotu 24. března.

FOTO: Jiří Hájek, Matěj Chadima a Josef Škarka v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)

Jiří Hájek (vlevo) a Matěj Chadima (uprostřed) se vystřídají v roli Belcora. Záběr z Dona Giovanniho Zdroj: Marta Kolafová, DJKT

V roce 1832 měla v Miláně světovou premiéru komická opera Nápoj lásky italského skladatele Gaetana Donizettiho. Soubor opery plzeňského Divadla J. K. Tyla ji nyní ve své historii uvede potřetí. A není to náhoda, že právě v roce kulatého výročí prvního uvedení a zároveň 215. výročí Donizettiho narození.

Recenzujeme: Don Giovanni s AIDS vzbudil rozpaky

Vedení plzeňské opery si k realizaci Nápoje lásky pozvalo v Čechách nepříliš známou divadelní režisérku Blaženu Hončarivovou. Košická rodačka, která se věnuje také televizní režii, nastudovala na tuzemských scénách z oper jen Verdiho Rigoletta (2008) a v polovině 90. let Mozartovo Così fan tutte.

FOTO: Budova Velkého divadla DJKT v Plzni

V repertoáru plzeňského operního souboru převažují italské opery Zdroj: DJKT

Donizettiho operu o zázračném nápoji, který dodá nesmělému Nemorinovi odvahu vyznat Adině lásku, mají v současnosti na repertoáru operní soubory Moravského divadla Olomouc a Národního divadla Praha. Plzeň toho využila.

Z pražského obsazení si půjčila Jaroslava Březinu a Jiřího Hájka, kteří se ve svých rolích Adininých nápadníků Nemorina a seržanta Belcora představí i na scéně Divadla J. K. Tyla.

FOTO: Radka Sehnoutková se sborem v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)

Radka Sehnoutková (vpředu) se už letos vdávala v Donu Giovannim. V Nápoji lásky ji vdavky čekají zase

Do role selky Adiny byla kromě Radky Sehnoutkové a Petry Perly Nôtové původně obsazená pražská Adina a Hájkova a Březinova kolegyně Jana Šrejma Kačírková. Na poslední chvíli ji ale nahradila domácí Gabrijela Ubavič.

Ani další pěvci se s Donizettiho Nápojem lásky nesetkávají poprvé. Matěj Chadima si osvěží part Belcora z libereckého nastudování z roku 2009.

Přečtěte si: Kníže Igor se spíš než opeře podobal akčnímu filmu

Naopak Dalibor Tolaš, který roli sukničkářského seržanta za svou kariéru zpíval dvakrát a pamatuje poslední uvedení této komické opery v plzeňském divadle před 22 lety, vystoupí prvně v úloze doktora Dulcamary. Hrát se bude na scéně a v kostýmech Jany Zbořilové (Já, Francoise Villon).

Nápoj lásky

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Gaetano Donizetti

Režie: Blažena Hončarivová

Zpívají: Gabrijela Ubavič / Petra Perla Nôtová / Radka Sehnoutková, Jaroslav Březina / Tomáš Kořínek / Richard Samek, Jiří Hájek / Matěj Chadima, Jevhen Šokalo / Dalibor Tolaš, Eliška Gattringerová / Edita Viskotová

Premiéra: sobota 24. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Plzni se kromě piva vaří Nápoj lásky. První ochutnávka bude v sobotu