Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V obci Vedrovice otevřeli muzeum archeologických nálezů

Hana Chytrá

Hana Chytrá

19. 8. 2010

Myšlenka vytvořit muzeum vznikla v hlavě starostky Anny Gigimovové už před pěti lety. Dnes má multikulturní muzeum za sebou krátký zkušební provoz. Přímo v centru obce mají Vedrovičtí zbrusu novou unikátní neolitickou expozici (pozn. neolit – mladší doba kamenná), regionální infocentrum, knihovnu i ekoporadnu.

FOTO: Muzeum ve Vedrovicích

Muzeum ve Vedrovicích, Zdroj: ČT Brno

Je to víceúčelová budova, která by měla sloužit k setkávání, pro sympozia nebo workshopy. Sloužit bude jak pro muzejní účely, tak pro samotné občany. Budeme tady vítat občánky, mít školní besedy a oživovat tradice, uvedla starostka Anna Gigimovová.

FOTO: Muzeum ve Vedrovicích

Muzeum ve Vedrovicích

Vedrovice totiž nejsou běžnou obcí. Od šedesátých let patří k unikátní archeologické a antropologické oblasti ve střední Evropě. „Spolupracujeme s obcí desítky let, do Vedrovic se pravidelně vracíme kvůli výzkumům. Dozvěděli jsme se například mnohé o neolitické společnosti. O jejich řemeslech nebo pohřebních rituálech. Dokonce zde mají Vedrovickou venuši. Otevření muzea vidím jako šťastný projekt“, dodal Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea.

V areálu muzea je umístěný i originál větrného kola, které je už od roku 1912 symbolem Vedrovic a léta je lákadlem pro mnohé turisty. Před dvěma lety ho poničila vichřice a třísetkilogramová technická památka se tak na stožár už nevrátí. Od září by měla být na původní místo umístěna alespoň replika takzvaného větřáku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V obci Vedrovice otevřeli muzeum archeologických nálezů