Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Kladně mají Listopad už v září. Přichází nový umělecký šéf

Eva Síčová

Eva Síčová

16. 9. 2012

FOTO: Inscenace ListopadMěstské divadlo Kladno zahájí novou sezonu satirickou komedií Listopad. V lednu vystřídá stávajícího uměleckého šéfa Tomáše Svobodu dramaturg Daniel Přibyl.

FOTO: Inscenace Listopad

V hlavní roli nové inscenace se představí Miloslav Mejzlík Zdroj: Městské divadlo Kladno

Kladenské divadlo se už také v plném proudu připravuje na novou divadelní sezonu. Připraven je pro diváky nejen program repríz inscenací z minulých sezon, ale především premiéry.

Čtěte také: Srnky přinesou drsný, ale svěží humor

První z nich spatří světlo světa 23. září a jde o hru amerického dramatika Davida Mameta s názvem Listopad. V režii Jana Friče uvidí diváci Miloslava Mejzlíka v hlavní roli společně s Tomášem Petříkem, Alenou Štréblovou, Jana Vlase a Jaroslava Slánského.

Mametův Listopad promítá svět politických machinací z pohledu osvobozujícího situačního i jazykového humoru. Zatímco prezident s příznačně obyčejným jménem Charles Smith shání peníze pro svou další kandidaturu, vrší se okolo něj absurdní situace. Manželka šíří do světa státní tajemství, lobbisté opouštějí loď a zase se vracejí a všechny nitě se sbíhají u prezidentova tajemníka Archera Browna.

Z Nové scény do Kladna

Daniel Přibyl se stane novým uměleckým šéfem v lednu 2013 a nahradí tak Tomáše Svobodu, který patřil mezi výrazné osobnosti kladenského divadla.

Daniel Přibyl působil poslední tři sezony jako dramaturg Nové scény Národního divadla. Vystudoval dramaturgii na DAMU. Jeho dosavadní dramaturgická činnost zahrnuje projekty nezávislého divadla (v roce 2005 založil Divadlo Letí, které zpočátku umělecky řídil), praxi ve významném regionálním divadle (šéfdramaturg Klicperova divadla v Hradci Králové), práci pro televizi i film (Normal).

V nové funkci chce Přibyl usilovat především o profilaci divadla skrze jasně čitelný žánrový repertoár, který bude nezaměnitelný v rámci středočeské a pražské programové nabídky. Za svou další prioritu považuje soustavnou péči o kladenský herecký soubor.

FOTO: Testosteron

Onřej Pavelka se po Testosteronu ujme inscenace Vinnetou Zdroj: Patrik Borecký, MdK

Vedle Listopadu se objeví na premiérovém seznamu také klenot irské dramatické tvorby Hrdina západu v režii Filipa Nuckollse. Ondřej Pavelka se vrací na prkna kladenského divadla jako režisér s divadelní verzí Vinnetoua od Karla Maye, kterou adaptuje Petr Kolečko. V závěru sezony Daniel Špinar uvede vlastní dramatizaci Maupassantova Miláčka.

Listopad

Městské divadlo Kladno

Autor: David Mamet

Režie: Jan Frič

Hrají: Miloslav Mejzlík, Tomáš Petřík, Alena Štréblová, Jan Vlas a Jaroslav Slánský

Premiéra: 23. září

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Kladně mají Listopad už v září. Přichází nový umělecký šéf