Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Dlouhé chystají Tři mušketýry. Kultovní román doprovodí hudba Beatles

Foto: tři mušketýřiDivadlo v Dlouhé připravilo pro diváky dubnovou premiéru Tří mušketýrů. Inscenace s podtitulem slavné beatlesácké písně All You Need Is Love zaměstná téměř celý herecký soubor.

Foto: Zahajovací zkouška inscenace Tři mušketýři

Zahajovací zkouška se konala v autentickém prostředí pražského Smíchova Zdroj: I. Vodáková, DvD

Režisérka Hana Burešová inscenaci uchopila jako návrat k zážitkům, které jsou spojeny s prvním setkáním s tímto kultovním dílem napsaným v polovině 19. století.

„Dumasův román pro mě znamená zážitek osobní až intimní. Nemohla jsem proto sáhnout k již existujícím adaptacím, neboť bych se musela vmyslet do inscenačního záměru jiných realizátorů a nutně také oželet mnoho situací z románu a slavných vět, jimiž jsem žila celé své dětství,“ líčí Burešová své tvůrčí pohnutky.

Čtěte také: Divadlo v Dlouhé uspělo v Cenách Alfréda Radoka

Adaptací, ať už filmových či divadelních, vzniklo na mušketýrské téma bezpočet. Mezi ty úspěšné ze stříbrného plátna patří ryze francouzská verze s podtitulem Královniny přívěsky z roku 1961, kde si roli d’Artagnana střihl Gérard Barray. Ceněná je americko-anglická koprodukční adaptace z roku 1973, která vynesla Raquel Welchové za roli paní Bonacieux Zlatý glóbus.

I u nás jsou mušketýři vděčným, především divadelním námětem. V roce 2008 vznikl v Divadle Broadway muzikál Michala Davida. Divácky úspěšná byla také inscenace z letního Otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

Foto: Režisérka Hana Burešová

Režisérka Hana Burešová před dveřmi bytu, kde jako malá bydlela

Divadlo v Dlouhé chystá Tři mušketýry v překladu J. a R. Pochových, který by měl věrně kopírovat Dumasův originál plný jedinečného stylu a ducha, jenž tkví především v romantické oslavě přátelství, rytířské šlechetnosti, odvaze a v neposlední řadě i v jemné nadsázce a ironii.

Tvůrci se rozhodli postavit hru na proslulých Dumasových dialozích. Nedělali téměř žádné změny oproti předloze, samozřejmě však museli krátit. I přes veškerou snahu by ale představení mělo přesáhnout tři hodiny.

Nebude chybět hudba Beatles

Inscenace ponese podtitul All You Need Is Love. Podobnost s názvem slavné písně není náhodná, hudební aranžmá obstarají melodie legendární kapely Beatles.

Nepřehlédněte: Hráči v Dlouhé tahali esa z rukávu

Výběr muziky byl velmi důležitý, musela zapadat do situace, vystihnout atmosféru a hodit se i svým textem. Režisérka Hana Burešová duchaplně vysvětluje, jak spolu souvisí čtyři členové kapely a čtyři mušketýři. „Jak energií a pozitivním duchem, tak i fyzicky. Porthos jako Ringo Star, Aramis byl takový mystik, tak George Harrison. Intelektuál John Lennon je Athos a nakonec ta hvězda, mladíček d’Artagnan jako Paul.“

FOTO: Hana Burešová

Hana Burešová převzala cenu za Polední úděl, nejlepší inscenaci roku 2011 Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Při premiéře 21. dubna i ve všech následujících reprízách se ve Třech mušketýrech objeví řada hostů a téměř celý herecký soubor z Dlouhé. Tvůrci připomínají, že nejen na pódiu, ale zejména v zákulisí bude pořádně rušno.

Pouze šest herců si totiž za celou dobu vystačí jen s jednou rolí, ostatní musejí neustále přebíhat od jedné postavy k jiné. „Nejtěžší bylo dokázat to, aby se herec nepotkal na jevišti sám se sebou,“ vtipkují herci.

Soubor Divadla z Dlouhé se stále rád učí nové věci, v případě Tří mušketýrů je to šerm. Ani přesto, že herci s touto dovedností teprve začínají, se nemusíte obávat představení navštívit. Bezpečnostní školení je prý seznámilo s tím, že případná ulomená čepel musí směřovat mezi účinkující, nikoli do diváků.

Tři mušketýři

Divadlo v Dlouhé

Režie: Hana Burešová

Hrají: Marek Němec, Jan Vondráček, Marie Doležalová, Helena Dvořáková, Tomáš Borůvka, Klára Sedláčková-Oltová a další

Premiéra: 21. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Dlouhé chystají Tři mušketýry. Kultovní román doprovodí hudba Beatles