Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tři mušketýři zapluli do socialismu. Divadlo v Dlouhé překvapilo

Jana Kumherová

Jana Kumherová

19. 5. 2012

FOTO: Tři mušketýřiDumasovi Tři mušketýři se dočkali již nespočtu zpracování. Nově uvedené pojetí Divadla v Dlouhé nese podtitul All You Need Is Love. Atmosféru inscenace dokreslují hity skupiny Beatles a inscenace zaměstnává celý herecký soubor.

FOTO: Tři mušketýři

Tři mušketýři tancují do tónů skupiny Beatles Zdroj: Martin Špelda, DvD

Režisérka Hana Burešová měla před uvedením jasno. Její dílo zůstane co nejvěrnější knižní předloze. Nebudou se provádět žádné zásadní změny, zachovají se Dumasovy proslulé dialogy. Přála si zkrátka, aby se dobrodružný příběh co nejvíce podobal tomu, který v dětství tak ráda četla.

Recenzujeme: Hráči v Dlouhé tahali esa z rukávu

Přesto na samém začátku zaváháte, jestli jste se neocitli ve špatném sále. Prostředí sídliště jako za socialismu přeci nemá s obdobím d’Artagnana a ostatních vůbec nic společného. Kulisy jsou překvapivé, rozhodně se jim ale nedá nic vytknout co do autentičnosti. Dvoupatrový dům a rekvizity s propracovanými detaily si zaslouží pochvalu.

FOTO: Tři mušketýři

Místy se může zdát, že se mušketýři trochu minuli dobou

Krátce po první scénce pochopíte, v čem spočívá koncept hry. Mladá dívenka, do které možná režisérka vložila své vzpomínky, začne ve volné chvíli horlivě předčítat z knihy. A vtom jí postavy ožívají před očima a prohánějí se po jevišti.

Originální způsob vyprávění zalahodí zejména očím dětských diváků, kteří se do hrdinky a jejích tří kamarádek snadno vcítí. Přebíhání mezi historickými a hrdinskými okamžiky do obyčejného života socialistické doby ale zaujme i dospělé. Jedinou daní by mohla být mírná roztržitost a rozkouskovanost inscenace, kterou tyto skoky způsobují. Na druhou stranu právě ty dodávají průběhu dynamičnost.

FOTO: Tři mušketýři

V socialistickém prostředí ožívá příběh z devatenáctého století

Obě roviny jsou navíc přesvědčivé a na jevišti procházejí ruku v ruce. Dumasův román si zachovává přesně ty prvky, které čtenáři tolik obdivují. Humor v představení dokreslují i herecké výkony.

K tématu: Tři Ceny Alfréda Radoka si odneslo Divadlo v Dlouhé

Hra je bohatá po hudební stránce. Zařazení písní slavné skupiny Beatles bylo na divadle dost nevšedním tahem. V této konkrétní inscenaci ale přinesl příběhu obohacení. Čtyři mušketýři, čtyři dívky prožívající jejich osudy, čtyři členové oblíbené kapely.

FOTO: Tři mušketýři

Hrdinové Dumasova románu to umějí na jevišti pořádně rozjet

Tvůrci si dávali záležet na výběru hudby, aby melodicky zapadala do dění na jevišti. To se vydařilo, ale mohli s ní přeci jen víc šetřit. V některých pasážích působila zpívaná hudba rušivě a místo ní mohly zaznít pouhé tóny beze slov.

Divadlo v Dlouhé ukázalo, že i mnohokrát uvedený příběh může v rukou jiných tvůrců dopadnout zcela odlišně. Úsilí, které do příprav vložili, je patrné a rozhodně nebylo zbytečné. Ze tří hodin by se možná dalo krátit. Určitě to ale neznamená, že se budete nudit.

Tři mušketýři

Divadlo v Dlouhé

Autor: Alexander Dumas

Režie: Hana Burešová

Hrají: Marek Němec, Jan Vondráček, Marie Doležalová, Helena Dvořáková, Tomáš Borůvka, Klára Sedláčková-Oltová a další

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tři mušketýři zapluli do socialismu. Divadlo v Dlouhé překvapilo