Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Hráči v Dlouhé tahali esa z rukávu. Představení zabodovalo

Jana Kumherová

Jana Kumherová

17. 2. 2012

FOTO: HráčiPražské Divadlo v Dlouhé uvedlo premiéru Gogolova dramatu Hráči. Ačkoli Gogol napsal dílo v době kritického realismu, vystihuje trefně situaci dnešní doby. Dlouhá příběh obohatila hereckými výkony a výbornou hudbou.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hraci-divadla-v-dlouhe/]

Původní název hry je sice odvozen od hráčů karet, Divadlo v Dlouhé se však rozhodlo, že nezůstane pouze u něj. Hráči se chopili i hudebních nástrojů a inscenaci tím jednoznačně přidali na kráse.

Čtěte také: Komedie Láska a peníze bojuje s bolestí

Děj se odehrává v pokoji penzionu, který si čerstvě pronajme karetní hráč Icharev v podání Jana Meduny. Kritika společnosti je z dramatu zjevná od začátku. Na číšníka se z obou stran hrnou úplatky. Nový host se pokouší zjistit vše o skupince mužů, kteří v hotelu přebývají, a oni zase o něm.

FOTO: Hráči

Hudba byla jednou z velkých předností představení. Zdroj: Divadlo v Dlouhé

Jejich největší zájem se ale točí kolem karet. Všichni se touží co nejrychleji pustit do hazardu. Aby však nedali znát svůj úmysl, propracovávají se k cíli postupně.

Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809–1852) byl ruský realistický prozaik a dramatik. Již v dětství vystupoval v otcově divadle. Po dokončení gymnázia se neshledal s hereckým ani básnickým úspěchem a začal se živit jako úředník. Nejvíce doceňovanou částí díla jsou povídky, ačkoli velké oblibě se těší taktéž jeho dramatické texty.

Všechno pokrytectví nakonec vezme za své, když jsou karty na stole. Podvodníci přijmou nováčka mezi sebe a společnými silami pátrají po oběti, kterou by mohli oškubat.

FOTO: Hráči

Gogolovi Hráči v Dlouhé hráli o sto šest.

Komedie dokázala pobavit a v prvé řadě dovedla diváky k velmi překvapivému konci. S bezvýchodností situace v sobě prolínala i jakýsi začarovaný kruh, který jde bohužel těžko zastavit.

Očima Ivety Svobodové: Gogolovi Hráči mají stále co říct i dnes. Téma je až překvapivě aktuální. Zejména potažmo přes korupci, která vládne dnešnímu světu. Text nepotřeboval ani závažné zásahy, jen milé přikořenění současným bankovním systémem. Scéna je jednoduchá a přitom úderná. V hlavní roli finty a karty.

Hodnocení: 70 %

Jan Meduna dodal hlavní roli dynamičnost i energii a zvládl se do svého charakteru dobře vcítit. Herecké výkony zářily ze všech stran. I od těch, kteří měli ve hře pouhý štěk.

FOTO: Hráči

Jan Meduna v roli Ichareva

Kulisy z prostého prostředí doplňovaly propracované kostýmy i rekvizity, ze kterých byla znát originalita. Kupříkladu u pouzdra na kytaru, které z jedné strany skrývalo hudební nástroj a z druhé pečlivě vyskládané karty.

Hráči v Divadle v Dlouhé určitě mile překvapí a obohatí stávající repertoár. A v neposlední řadě i ukážou, jak je samotný podvodník ve světě plném nepoctivců bezmocný.

Hráči

Divadlo v Dlouhé

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Režie: Jan Borna, Miroslav Hanuš

Hrají: Jan Meduna, Jiří Wohanka, Miroslav Táborský, Tomáš Turek, Vlastimil Zavřel, Miroslav Hanuš a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hráči v Dlouhé tahali esa z rukávu. Představení zabodovalo