Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo v Dlouhé funguje už od roku 1929

Redakce

Redakce

14. 4. 2010

Divadlo v DlouhéDivadlo v Dlouhé je tu s námi již 80 let. Za dobu své existence vystřídalo mnoho názvů, ale ten, pod kterým ho známe dnes, se uchytil až v roce 1996. V současné době patří Divadlo v Dlouhé mezi nejoblíbenější divadla v Praze. Stále vyprodaná představení to jen potvrzují.

Divadlo v Dlouhé Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Divadlo v Dlouhé Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Kino nebo divadlo?

Divadlo se začalo v Dlouhé ulici číslo 39 hrát již v roce 1929. Od svého vzniku až do roku 1944 bylo známo pod názvem Velká opereta. Za vznikem divadla stál obchodník Ottomar Sušický, který se rozhodl zbourat několik domů a postavit moderní palác s moderním kinosálem v suterénu. Ale osud tomu chtěl a do Sušického plánů se vložil divadelní podnikatel Bedřich Jeřábek, ředitel Uranie v Holešovicích. Přemluvil Sušického, aby místo kinosálu vznikl sál divadelní. Pane Jeřábku, děkujeme!

Souhrnné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Souhrnné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Divadelní sál vyprojektoval architekt z Berlína Pavel Sydow. Jeviště nebylo příliš velké, stejně jako orchestřiště, nicméně do sálu se vešlo osm set diváků. Nové divadlo zvané Velká opereta bylo otevřeno americkou písní, kterou oddirigoval Oskar Nedbal. Toto divadlo bylo první v Praze, které bylo koncipováno jako čistě operetní divadlo. Vývoj divadla byl násilně přerušen roku 1944, kdy byla uzavřena všechna divadla na území protektorátu.

Divadlo v Dlouhé Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Divadlo v Dlouhé Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Opereta, divadlo pro děti a činohra

V květnu 1945 si divadlo střídaly různé instituce, například Národní divadlo, které z divadla udělalo své Studio, nebo Činohra 5. května. V roce 1949 se divadla ujalo Městské divadlo pro mládež, které vzniklo spojením Pražského divadla pro mládež Míly Mellanové a Divadla mladých pionýrů Václava Vaňátka. V říjnu 1953 došlo k přejmenování divadla na Divadlo Jiřího Wolkera. Znovu svůj název změnilo až v roce 1991, a to na Divadlo na Starém Městě, definitivně pak roku 1996 na Divadlo v Dlouhé.

Vejíř s broskvovými květy, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Vějíř s broskvovými květy Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Za éru divadla se v jeho prostorách vystřídala mnohá světoznámá jména. Na postech ředitelů se vystřídali například Miloslav Stehlík, po něm herec a režisér Stanislav Vyskočil, také Jan Řeřicha a František Ringo Čech. Na podzim roku 1995 vznikl v divadle tým, který zde působí dodnes. Ředitelkou je Daniela Šálková a umělecké vedení tvoří dramaturg Štěpán Otčenášek a režiséři Hana Burešová a Jan Borna.

Divadlo v Dlouhé Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Divadlo v Dlouhé Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Táborský, Zimová, Zavřel

Na prknech Divadla v Dlouhé máme v současné době možnost vidět: Miroslava Táborského, Vlastimila Zavřela, Ilonu Svobodovou, Magdalenu Zimovou, Jana Vondráčka, Helenu Dvořákovou, Kláru Sedláčkovou-Oltovou, Miloslava Königa, Martina Matejku, Miroslava Hanuše, jako hosta Davida Prachaře, Marii Málkovou či Arnošta Goldflama.

Co se uváděných her týče, diváci mohou zhlédnout mnoho velice zajímavých děl, například Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, Maškarádu čili Fantoma opery, U Hitlerů v kuchyni, oceňované drama Lékař své cti.

Lékař své cti, zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Lékař své cti Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Přejme tedy Divadlu v Dlouhé dalších přinejmenším osmdesát let existence!

Divadlo v Dlouhé

vznik: 1929

ředitel divadla: Daniela Šálková

dramaturg: Štěpán Otčenášek

herci: Miroslav Táborský, Vlastimil Zavřel, Ilona Svobodová, Magdalena Zimová, Jan Vondráček, Helena Dvořáková, Klára Sedláčková-Oltová, Miloslav König a další

hry: U Hitlerů v kuchyni, Momo a zloději času, Soudné sestry, Lékař své cti, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo v Dlouhé funguje už od roku 1929