Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Divadle pod Palmovkou líčí Past na myši

Michaela Deáková

Michaela Deáková

17. 3. 2011

FOTO: Foto z představení Past na myši v Divadle pod PalmovkouSvětově proslulá hra slavné detektivní spisovatelky Agathy Christie bude mít premiéru již v pátek 18. března. Divadlo pod Palmovkou nás láká na zábavnou detektivku s prvky psychologického thrilleru v režii Lucie Bělohradské a s hudebním doprovodem Jana P. Muchowa.

FOTO: Foto z představení Past na myši v Divadle pod Palmovkou

Že by byl vrahem zahradník? Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Past na myši vznikla původně z třicetiminutové rozhlasové hry „Tři slepé myšky“, kterou autorka napsala již začátkem roku 1947 pro rozhlasovou stanici BBC ku příležitosti 80. narozenin královny Mary. Mary Agathu velmi obdivovala a jejím přáním bylo slyšet něco od Agathy Christie. O rok později vyšla už jako povídka v americkém časopise Cosmopolitan. Pak už chyběl jen krůček k tomu, aby přišel nápad na dramatizaci povídky a scénář byl na světě.

Hra láme světové rekordy – čtyři zápisy v Guinessovce!

Agatha jej předala svému producentovi a příteli Peteru Saundersovi a 25. listopadu 1952 se konala londýnská premiéra v divadle Ambassador. Zpočátku nikdo nevěřil, že by hra mohla mít úspěch. Podle samotné spisovatelky hra obsahovala až příliš humorných situací. Peter Saunders ji navíc optimisticky povzbuzoval, ať nemá strach, že dle jeho odhadu hra poběží přes rok. Nikdo nepředpokládal, že se hra bude hrát bez přerušení ještě v roce 2011. Poslední, zatím čtvrtý zápis v Guinnesově knize rekordů je z roku 2008 za „nejdéle nepřetržitě hranou divadelní hru na světě“.

FOTO: Miroslava Pleštilová s Janem Teplým na zkoušce představení Past na myši v Divadle pod Palmovkou

Molly Ralstonová s Gilesem Ralstonem (Miroslava Pleštilová s Janem Teplým)

Pro své divadelní režie si Lucie Bělohradská vybírala vždy velké dramatické tituly. V Divadle pod Palmovkou jste tak v předešlých letech už mohli vidět například inscenace Slečna Julie, Eurydika, nebo Camusova Caligulu.

Léta jsem toužila vyzkoušet si detektivní žánr na jevišti. Možná proto, že jsem podobné příběhy opakovaně dělala v televizi a uvědomuji si, že filmová řeč má nesrovnatelně více vyjadřovacích prostředků jak navodit napětí a pracovat s ním. Divadlo je v tomto ohledu chudé. Ale v tom je právě ta výzva – zkusit to, říká režisérka Lucie Bělohradská.

V červenci 2010 v Londýně proběhla již 24 000. repríza inscenace. Je pro vás tato hra, po měsících zkoušení, unikátní legendou, nebo dobře napsaným dramatickým textem?

Londýnské představení, které se hraje nepřetržitě 59 let, je společenskou konverzačkou s detektivní zápletkou. V žánrovém zařazení nelze přehlédnout tu slavnou britskou tradici oslnivého Oscara Wilda či G. B. Shawa apod. Ale s napětím to představení má opravdu málo společného. To povzbudilo mé již předchozí rozhodnutí pokusit se posunout žánr hry směrem spíše k psychologickému „thrilleru“. Upřímně řečeno, mě by konverzačka ani nebavila. Šla jsem si zkusit pracovat s napětím na jevišti a utkat se s úkolem, který je těžší, než se na první pohled, po přečtení hry, zdá. Ale to je na té práci krásné. Přála bych si  připravit divákům zábavně napínavý večer. A naučit je jednu písničku, podotýká.

FOTO: Foto ze zkoušky představení Past na myši v Divadle pod Palmovkou

V žádné pořádné detektivce nesmí chybět dýmka

Inscenace je doplněna o hudební zpracování Jana P. Muchowa a filmové dotáčky Davida Prachaře. Ke spolupráci byl přizván i Ondřej Nekvasil jako scénograf. V hereckém obsazení uvidíte například Miroslavu Pleštilovou, Marcelu NohýnkovouJana Teplého, Jana KonečnéhoMartina Preisse a další.

Past na myši

Divadlo pod Palmovkou

Režie: Lucie Bělohradská

Hrají: Jan Teplý, Miroslava Pleštilová, Marcela Nohýnková, Karel Vlček, Eva Kodešová, Miloš Kopečný, Jan
Konečný, Martin Preiss.

Premiéra: 18. a 19. března

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Divadle pod Palmovkou líčí Past na myši