Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Už brzy v Disku nastane konec světa. Jak prožijete poslední večer?

Redakce

Redakce

3. 1. 2012

Inscenace Last minutes v divadle DiskZemi zasáhne planeta. Nepřežije nikdo. Je nejvyšší čas promyslet, jak zorganizujete svůj poslední den. Co se komu ještě vyplatí udělat?

Inscenace Last minutes v divadle Disk

Konec světa nastane v divadle Disk Zdroj: divadlodisk.cz

Situace to není nepředstavitelná. Vzhledem k jejím důsledkům se jí však vyplatí zabývat jenom jako modelovou.

To udělali studenti katedry alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením Jiřího Adámka v inscenaci Last Minutes. Uvedou ji v divadle DISK.

„Nejpopulárnější výklad Mayského kalendáře je, že půjde o jakousi duchovní proměnu Země, o vstup do nové éry. Takže pokud k tomu dojde, stejně to nepoznáme. Pro postavy v našem představení jde hlavně o příležitost, aby si zaplatili další vzrušující zážitek, jaké si snažíme tvořit úplně ze všeho,“  říká režisér inscenace Jiří Adámek.

Předně, z jakých možností si může člověk na konci světa vybrat? Budete panikařit, nebo klidně hrát do noci na Titanicu? Je pro vás vhodnější světská párty na rozloučenou, nebo duchovní rozlučka mezi bližními?

FOTO: Divadlo DISK

Jak se připraví na konec světa v DISKu? Zdroj: Divadlo DISK

Poslední soud v křesťanské mytologii i obrazy apokalypsy nás kolektivně smiřují s představou smrti. V okamžiku smrti je však člověk sám. Přiblížit se smrti za života můžeme snad jen v meditaci. Jak  hluboce zašli v meditaci nad koncem světa studenti DAMU?

Recenzujeme: Hosté věřili v DISKu

Scénář vznikal společnými silami skrze pokusy a improvizaci. Herci byli vystaveni pocitu ubíhajícího času, který se blíží neodvratně ke konci, učili se velmi jemnému a vnitřně pravdivému hraní.

Režisér Jiří Adámek se orientuje na scénické kompozice, ve kterých kombinuje hudební a divadelní postupy. Tento druh divadla rozvíjí se skupinou Boca Loca LAB. Za scénickou kompozici Tiká tiká politika získal cenu Music theatre now! v Berlíně a byl oceňen i na festivalu KONTAKT v Toruni. Inscenaci Z knihy džunglí byla udělena i Cena Alfréda Radoka za scénografii. Festival Next Wave 2007 udělil Adámkovi poctu Osobnost roku v oblasti alternativního divadla.

„Je to pro ně dost nový a náročný úkol. Postupně ale přišli na to, že v jemně laděné hře se skrývá prostor pro rafinovaný humor,“ prozradil režisér.

Chcete-li svůj poslední okamžik zažít ve společnosti výjimečných lidí a na výjimečném místě, zkuste si zajít od 13. ledna do DISKu na Last minutes.

Last minutes

Divadlo DISK

Režie: Jiří Adámek
Hrají: Sofia Adamová, Andrea Ballayová, Jiří Böhm, Eva Burešová, Mikuláš Čížek, Josef Jelínek, Barbora Kubátová, Marek Menšík, Richard Vokůrka, Petr Vydarený
Premiéra: 13. ledna  2011 v 19:30

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Už brzy v Disku nastane konec světa. Jak prožijete poslední večer?