Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Úspěšná smolařka je zpět. Své místo na slunci hledá v New Yorku

Redakce

Redakce

6. 7. 2010

Román Úspěšná smolařka americké spisovatelky Meg Cabotové se dočkal pokračování. Navazující díl Úspěšná smolařka ve velkoměstě čtenáře opět baví osudy Lizzie Nicholsové, která si svojí upovídaností dokáže zavařit na nejeden malér.

Autorka se svým nejznámějším dílem Zdroj: wikimedia.org

Úspěšná smolařka? Že to nepasuje dohromady? Ale ano. V případě Lizzie totiž platí známé pořekadlo, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. A tak se Lizzie, která se snaží v New Yorku prosadit jako odbornice na úpravu svatebních šatů a řeší trable s tím, že na rozdíl od svého přítele už slyší vyzvánět svatební zvony, ze všech životních peripetií nakonec vždy vymotá.

Sliby chyby

„Nejlepší způsob, jak dodržet slovo, je žádné nedávat.“,  řekl jednou francouzský císař Napoleon I.  Příjemným vstupem do každé kapitoly je přísloví nebo citát od známé osobnosti, vztahující se k tematice upovídanosti, pomlouvání a klevetění. Cabotová do románu zařadila výroky amerického politika a přírodovědce Benjamina Franklina, britského státníka Winstona Churchilla a mnoha dalších.

Dalším ozvláštněním knihy je i Průvodce svatebními šaty od Lizzie Nicholsové. Mezi jednotlivými kapitolami tak čtenářkám- potencionálním budoucím nevěstám- radí, jaký typ  a střih šatů pro jedinečný den zvolit, dále seznamuje s možnými pokrývkami hlavy, délkami závojů nebo rukaviček. Nezapomíná nevěstám poradit ani ohledně líčení nebo nezbytné výbavy do kabelky.

Meg Cabotová, současná americká autorka knih pro mládež i dospělé, má na svém kontě zatím přes třicet románů. Spisovatelka, která se původně chtěla věnovat kariéře profesionální ilustrátorky, se proslavila zejména díky knihám ze série Princezniny deníky vyprávějící o životě Mii Thermopolisové, dědičky trůnu malého evropského knížectví. Příběhy dospívající princezny se dočkaly i dvou filmových zpracování. Mezi autorčiny další literární počiny patří také romány ze série Mediátor nebo Hrdinkou snadno a rychle.

Volba pro dospívající dívky a mladé ženy

Úspěšná smolařka ve velkoměstě si své příznivce- tedy spíše příznivkyně- najde zřejmě ve věkové kategorii 16- 24 let. Je vhodná pro odlehčení po těžkém dnu či třeba na dovolenou. Čte se s lehkostí a místy dobře pobaví. Čtenáři, kterému se do rukou nedostal první díl série, navíc nečiní problémy se v ději a postavách brzy zorientovat. Na druhou stranu vnímavé čtenářské oko tuší rozuzlení některých zápletek již mnoho stránek dopředu.

Knihu si za 215,- Kč můžete koupit zde, držitelé karty ISIC obdrží 10% slevu

A pro ty, kteří si osudy Lizzie oblíbí, je tu dobrá zpráva. Na září letošního roku je totiž plánované vydání dalšího dílu. A nebyla by to Lizzie, kdyby před ní nestála další kupa potíží.

„Jo, děvenko.“ Babička mě pohladí po tváři a mě ovane vůně piva a rázem si připomenu časy, kdy mi na střední škole pomáhala s domácími úlohami. Většina odpovědí byla špatná, ale pokaždé jsem dostala pochvalu za kreativitu. „Měj se, ty jedna protivo.“
„Ještě nejedu, babičko, až asi za tři dny.“
„A nespi s námořníky,“ babička mě nevnímá, „nebo chytíš kapavku.“
„Nejvíc se mi bude stýskat po tobě, ty jedno pometlíčko starý,“ polichotím jí s úsměvem.
„O kom to mluvíš?“ vybafne na mě babička. „Kdo je u tebe starý pometlo?“

Český název: Úspěšná smolařka ve velkoměstě
Název originálu: Queen of babble in the big city
Autorka: Meg Cabotová
Překlad: Dana Pavelčíková
Obálka: Bohumil Fencl
Počet stran: 302
Vazba: pevná s přebalem lesklá
Rozměry: 215x160x30 mm
Vydal: BB/art, 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úspěšná smolařka je zpět. Své místo na slunci hledá v New Yorku