×
TOPZINE.cz

Tři holky jako květ slaví kulatiny. Fidlovačka rozesměje i rozpláče

FOTO: Tři holky jako květ
Babička, matka a dcera v jednom obětí. Zdroj: Divadlo Na Fidlovačce

Komorní Fidlovačka uvede 29. ledna 2014 již devadesátou reprízu hry Tři holky jako květ. V prvotině irské autorky Elaine Murphyové excelují Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová.

Babička, matka a dcera v jednom objetí.
Zdroj: Divadlo Na Fidlovačce

Samotný scénář hry Tři holky jako květ (v originále Little Gem) získal nejvyšší ocenění edinburského festivalu Fringe.

Jeho působivost spočívá v nevážném i vážném vnímání každodenních, ale i zásadních problémů tří generací žen. Monology plné nadsázky a sebeironie rozesmějí i rozpláčou. V samém závěru přimějí duši diváka projít jakousi katarzí, po které si řekne: „Ano, tohle je život. A stojí za to.“

Inscenaci Divadla Na Fidlovačce režíroval Jan Jirků. Velice mě oslovilo jeho režijní vystavění závěrečného obrazu, ve kterém jsou všechny tři ženy poprvé za celou hru na jevišti společně. Aniž by mezi sebou verbálně komunikovaly, vysloví nevyslovitelné prostým bytím.

Balzerová jako silná čiperná babička, Pazderková jako matka puntičkářka a Doležalová jako ztřeštěná dcerka průšvihářka vyprávějí, opírajíc se o rám, obrazy svého života. A ačkoliv nemají na pomoc ani hereckého partnera ani rekvizitu, divák z nich nespustí oči.

FOTO: Eliška Balzerová
Eliška Balzerová ve své roli ukáže, na co všechno ještě v životě není pozdě.

Scéna Pavla Kodeta a kostýmy Terezy Venclové jsou jednoduché, oku libé a „správně holčičí“. Zajímavé je i světelné a zvukové uvedení začátku každého monologu.

Tři holky jako květ slaví kulatiny, ale voňavé překvapení nakonec padne do klína divákům…

Tři holky jako květ, Divadlo Na Fidlovačce, režie: Jan Jirků, hrají: Eliška Balzerová, Iva Pazderková, Marie DoležalováDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..