Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tramvaje na Václavském náměstí v Praze nejezdí již přes 30 let. Dočkáme se změny?

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

29. 12. 2010

FOTO: Tramvajová doprava na Václavském náměstíJe to již více než 30 let, kdy na Václavském náměstí v Praze projela poslední tramvaj. Skončila tak kapitola tramvajové dopravy v podélném směru, která se na známém pražském náměstí psala téměř 100 let. Dočkáme se někdy obnovení provozu?

FOTO: Václavské náměstí, rok 1901

Václavské náměstí, rok 1901, Zdroj: archiv Dopravního podniku Praha

První tramvaje se na Václavském náměstí objevily 20. května 1884 a taženy byly ještě koňmi. O šest let později se už Pražané mohli svést elektrickou tramvají a Václavské náměstí se postupně stalo skutečným dopravním uzlem v srdci Prahy. Nejprve byly koleje blízko k chodníkům, později se přesunuly do středu náměstí.

Mezníky tramvajové dopravy:

1930 – na křižovatce s Jindřišskou a Vodičkovou ulicí se objevil první pražský automatický semafor

1947 – provoz tramvají byl urychlen díky rozřazovacím kolejím na křižovatce Můstek

1967 – 1968 – tramvajová doprava byla v podélném i příčném směru převedena na provizorní most, který byl vybudován při stavbě podchodu

Proč tramvaje podél Václavského náměstí už nejezdí?

Dalo by se říct, že za zánik tramvajové dopravy mohlo zahájení provozu metra. Kvůli pokročení při stavbě musely tramvaje v roce 1969 opustit ulici Mezibranskou. Když byl v létě 1978 zahájen provoz metra na lince A z Dejvic na Náměstí Míru, provoz na Václavském náměstí to ještě příliš nepoznamenalo. V prosinci o dva roky později byla linka prodloužena až do stanice Želivského, a to přineslo tramvajové dopravě v podélném směru na Václavském náměstí konečný zánik.

Stanice metra Želivského byla sice pro cestující dostupná až 19. prosince, ale poslední tramvaj Václavákem projela už 13. prosince 1980. Byla to souprava linky č. 29 a kolem Muzea projela jednu minutu po páté hodině ranní. Pak ještě projel sněhový pluh a tím byla ukončena kapitola dopravy, která se psala 96 let.

FOTO: Sněhový pluh, Václavské náměstí

Sněhový pluh, poslední tramvaj na Václavském náměstí, Zdroj: archiv DPP

Definitivní tečkou bylo odstranění kolejí vedoucích podél Václavského náměstí na jaře roku 1982. Z ulice V Příkopech zmizely tramvaje o pár let později a dnes projíždějí už jen napříč náměstím, z Jindřišské ulice do Vodičkovy.

Mnoho dnešních Pražanů si už na tramvaje, které jezdily podél Václaváku, nemůže pamatovat. Jejich zrušení je některými odborníky dodnes považováno za chybu, je tedy možné, že se tramvaje na jedno z nejznámějších náměstí ještě někdy vrátí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tramvaje na Václavském náměstí v Praze nejezdí již přes 30 let. Dočkáme se změny?