×
TOPZINE.cz

Topná sezóna začíná. Plzeňská teplárenská včera začala topit

topeni_radiator_kohout
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Plzeňská teplárenská, největší zdroj tepla na západě Čech, zahajuje dnes topnou sezonu. Loni kvůli velké zimě začala topit mimořádně už 26. srpna. V pondělí pře polednem začala postupně zapojovat dálkově ovládané předávací stanice a během dneška bude manuálně zprovozněn i zbytek malých výměníků dodávajících teplo, řekl ČTK výrobní ředitel Zdeněk Dongres. Městská firma vytápí 40.000 domácností a většinu firem ve 170tisícové Plzni.

topeni_radiator_kohout
ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Do večera pojede všechno a podle potřeby si tak mohou přitopit všichni naši zákazníci,“ uvedl. Teplárna se při rozhodování o zahájení sezony řídí vyhláškou. Zahajuje ji, když průměrná denní teplota poklesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou po sobě následujících dnech.

„Pokud by se oteplilo a například příští týden by přišlo babí léto, tak bychom dodávky zastavili,“ řekl ředitel.

Loňské zahájení topné sezony koncem srpna bylo podle Dongrese extrémní. Plzeňská teplárenská většinou v minulých letech zahajovala temperování v polovině září.

Zima 2014/15 byla velmi teplá a firma tak prodala o více než desetinu méně tepla než o rok dříve. Podle Dongrese šlo o nejhorší teplárenskou sezonu za 15 let. Druhým důvodem snížení odběru je trvalý trend zateplování objektů, kterým chtějí lidé a firmy za dodávky tepla ušetřit.

Právě kvůli teplé zimě a nižším výkupním cenám elektřiny klesl loni hrubý zisk Plzeňské teplárenské téměř na polovinu. Zatímco v roce 2013 činil více než 540 milionů korun, loni to bylo 280,5 milionu Kč. Vinou těchto faktorů klesly o 14 procent také celkové výnosy podniku, které za loňský rok činily 2,342 miliardy Kč. Příjmy z prodeje tepla klesly meziročně z 1,069 miliardy na loňských 918 milionů korun.

Cena tepla v Plzni se loni nezvýšila. Letos od ledna je vyšší o 4,6 procenta a činí 512 Kč/GJ s DPH. To je podle generálního ředitele Tomáše Drápely po opatovické elektrárně druhá nejnižší cena tepla v Česku a zhruba o stokorunu za gigajoule nižší cena, než je průměr uhelných tepláren v ČR.

Autor ČTK

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..