Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Topná sezóna začíná. Plzeňská teplárenská včera začala topit

ČTK

ČTK

9. 9. 2015

Plzeňská teplárenská, největší zdroj tepla na západě Čech, zahajuje dnes topnou sezonu. Loni kvůli velké zimě začala topit mimořádně už 26. srpna. V pondělí pře polednem začala postupně zapojovat dálkově ovládané předávací stanice a během dneška bude manuálně zprovozněn i zbytek malých výměníků dodávajících teplo, řekl ČTK výrobní ředitel Zdeněk Dongres. Městská firma vytápí 40.000 domácností a většinu firem ve 170tisícové Plzni.

topeni_radiator_kohout

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Do večera pojede všechno a podle potřeby si tak mohou přitopit všichni naši zákazníci,“ uvedl. Teplárna se při rozhodování o zahájení sezony řídí vyhláškou. Zahajuje ji, když průměrná denní teplota poklesne pod 13 stupňů Celsia ve dvou po sobě následujících dnech.

„Pokud by se oteplilo a například příští týden by přišlo babí léto, tak bychom dodávky zastavili,“ řekl ředitel.

Loňské zahájení topné sezony koncem srpna bylo podle Dongrese extrémní. Plzeňská teplárenská většinou v minulých letech zahajovala temperování v polovině září.

Zima 2014/15 byla velmi teplá a firma tak prodala o více než desetinu méně tepla než o rok dříve. Podle Dongrese šlo o nejhorší teplárenskou sezonu za 15 let. Druhým důvodem snížení odběru je trvalý trend zateplování objektů, kterým chtějí lidé a firmy za dodávky tepla ušetřit.

Právě kvůli teplé zimě a nižším výkupním cenám elektřiny klesl loni hrubý zisk Plzeňské teplárenské téměř na polovinu. Zatímco v roce 2013 činil více než 540 milionů korun, loni to bylo 280,5 milionu Kč. Vinou těchto faktorů klesly o 14 procent také celkové výnosy podniku, které za loňský rok činily 2,342 miliardy Kč. Příjmy z prodeje tepla klesly meziročně z 1,069 miliardy na loňských 918 milionů korun.

Cena tepla v Plzni se loni nezvýšila. Letos od ledna je vyšší o 4,6 procenta a činí 512 Kč/GJ s DPH. To je podle generálního ředitele Tomáše Drápely po opatovické elektrárně druhá nejnižší cena tepla v Česku a zhruba o stokorunu za gigajoule nižší cena, než je průměr uhelných tepláren v ČR.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Topná sezóna začíná. Plzeňská teplárenská včera začala topit