Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Top rozhledny České republiky. Učarují architekturou a výhledem

Redakce

Redakce

15. 8. 2014

Vystoupejte do výšin, nadechněte se a nechte na sebe působit rozlehlé kraje, které se rozprostřou do dálek. Máme zde výčet některých nejpůvabnějších rozhleden v České republice.

FOTO: Petřín

Petřínská rozhledna se tyčí do výše 60 metrů Foto: Alice Jendelová, TOPZINE.cz

Minaret v Lednicko-valtickém areálu

Nejstarší rozhlednou na našem území je Minaret v Lednicko-valtickém areálu, který stojí už více než 200 let. Tato rozhledna, která je postavena v duchu maurské kultury, se tyčí do výšky 60 metrů. Stavba se třemi vyhlídkovými ochozy vyrostla pod rukama arabských umělců. Na vrchol musíte  zdolat 302 schodů, ale okouzlující pohledy na park i Pálavu stojí za to. Romantickou rozhlednu nechali postavit tehdejší majitelé  Lichtenštejnové.

Našim zrakům neujde architektonická zvláštnost v podobě minaretu. Arabskou kulturu a architekturu zde umocní skutečnost, že minaret je postaven v křesťanské zemi. Právě o této rozporuplnosti se traduje pověst, která se neopírá o závratné důkazy či prameny, ale i tak v nás vyvolává tajemné otázky o původu rozhledny. Zdejší obyvatelé si vyprávějí o mecenáši umění, který nechal v Lednici původně vystavět kostel. Nicméně se nepohodl s poddanými, a tak vznikla stavba plná zášti a naschválu  arabská stavba, islámský výsměch v křesťanské zemi.

FOTO: Minaret v Lednici se stromy

Minaret je klasickou stavbou arabské kultury, Foto: Marzper, wikipedia.cz

Podívejte se také na další rozhledny na Moravě

Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna v Praze byla vystavěna podle pařížské Eiffelovy věže. Stavba se měla stát chloubou národa a tou bezpochyby je. Výška rozhledny je 60 metrů, k výhledu se dostanete točitým schodištěm po 299 schodech. Hlavním architektem byl František Prášil. Když se tento stavitel rozhodl pro stavbu rozhledny, lidé v kalendáři obraceli stánku s datem 16. březen 1891. Stavba netrvala ani rok, protože v srpnu téhož roku se slavnostně otevřela.

František Prášil tak na konci 19. století dokázal, že i Česká země může být hrdá na svou architekturu. Pražská rozhledna tyčící se nad hlavním městem je dominantou, která nabízí dech beroucí výhled na naši Matičku Prahu se všemi památkami jako je Karlův most, Národní divadlo.

Přečtěte si více o Petřínské rozhledně

Krásenský vrch

Tak trochu jako babylonská věž vypadá rozhledna Krásenský vrch, kterou najdeme uprostřed pohoří Slavkovský les v Karlovarském kraji. Je pozoruhodná hlavně svou architekturou. Rozhledna měří 25 metrů. Po vystoupání 120 schodů točitým schodištěm můžeme dohlédnout až ke Krušným horám. Stavbu věže naplánovali architekti Frit Hoffmann a Willi Russ.

Pohádkovou rozhlednu nalezneme v Českém ráji. Věž má dva názvy: Čeřovka a Milohlídka. Plán stavby zpracoval tamější hejtman Hansgirg. Milohlídka se vypíná nad čedičovým lomem a její stavba se nese v duchu romantického slohu. Byla postavena roku 1843. Stoupáním na Milohlídku se nepředřeme, neboť měří pouhých osm metrů. Od výhledu na okolí nás tak dělí jen 60 schodů.  

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Top rozhledny České republiky. Učarují architekturou a výhledem