×
TOPZINE.cz

Výlety v Praze: Petřínská rozhledna

vezJednou z nepřehlédnutelných dominant pražského panoramatu je Petřínská rozhledna. K návštěvě tato impozantní železná dáma láká už téměř 120 let. A co je na ní tak magicky přitažlivé? Je věrnou kopií pařížské Eiffelovy věže a zejména je z ní jeden z nejkrásnějších výhledů na hlavní město.

Petřínská rozhledna, Zdroj: petrinska-rozhledna.cz
Petřínská rozhledna, Zdroj: petrinska-rozhledna.cz

Přestože do historického obličeje matky stověžaté tato železná konstrukce spíše nezapadá a svého času byla trnem v oku německému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, je s Prahou spjata stejně nesmazatelně, jako Karlův most nebo Týnský chrám. Je s podivem, že v době své výstavby rozhledna v Pražanech vzbuzovala bujaré nadšení a netrpělivé očekávání. Jaký to paradox oproti dnešním sporům ohledně Kaplického knihovny. Za svou existenci věž vděčí Klubu českých turistů, který se v roce 1889 nechal inspirovat pařížskou Eiffelovkou.    

Historie

Pro stavbu byl vybrán pražský vrch Petřín, odkud byly skvosty českého království jako na dlani. Turisté u veřejnosti probudili o rozhlednu nebývalý zájem a na její dokončení si stanovili šibeniční termín – pouhopouhý jeden rok! Rozhledna vyrostla jako z vody za necelé čtyři měsíce. Slavnostního otevření se věž dočkala 20. srpna 1891 a to spolu s lanovou dráhou, tehdy fungující na vodní pohon. Mezi lety 1953-1992 věž sloužila jako televizní vysílač, později jej v této činnosti nahradila Žižkovská věž.

Současnost

Výhled z Petřínské rozhledny, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Výhled z Petřínské rozhledny, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Dnes je Petřínská rozhledna jednou z nejoblíbenějších výletních poutí. Je pětkrát menší než skutečná Eiffelova věž, ale i při svých více než 60 metrech výšky budí patřičný respekt. K jejímu zdolání je potřeba vyšlápnout plných 299 schodů. Rozhledna disponuje dvěma schodišti, zvlášť pro výstup a sestup. Líným a těm, které nohy do takové výšky neunesou, pomůže do výšin výtah. Na věži jsou dvě vyhlídkové plošiny. První se nachází ve výšce dvaceti metrů, druhá o pětatřicet metrů výše. Výhled na panorama města je uchvacující. Jedním pohledem lze uzřít Svatovítskou katedrálu, Letenské sady, Karlův most i Národní divadlo. Petřínská rozhledna s městem srostla natolik, že by bez její podoby Praha zřejmě už nebyla Prahou.

 

[album:

 

OTEVÍRACÍ DOBA:

Říjen a březen: 10-20

Listopad až únor: 10-18

Duben až září: 10-22

 

VSTUPNÉ:

Plné vstupné: 100 korun

Snížené vstupné: 50 korun (děti 6-18, studenti do 26 let, důchodci)

Rodinné vstupné: 250 korun (2 dospělí s až 4 dětmi do 15 let)

Společné vstupné: 150 korun (rozhledna + bludiště)

 

DOPRAVA:

Lanovkou ze stanice Újezd

Je-li lanovka mimo provoz:
– z Pohořelce (tram 22) ulicí Strahovskou nebo Úvoz
– od stanice Malostranské náměstí (tram 12, 20, 22) ulicí Tržiště a Vlašská
– z Újezdu (tram 6, 9, 12, 22) nahoru Seminářskou zahradou

 
Pěšky ze stanice Koleje Strahov po rovině areálem kolejí a Růžovým sadem (bus od metra A Dejvická 143, 149, 217 od metra B Nové Butovice 149, od metra B Anděl 217 nebo bus 176 ze stanice Stadion Strahov)

Autem od Strahovského stadionu Jezdeckou ulicí nebo z Dlabačova podél hradeb

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..