Menu
TOPZINE.cz
Apetit

TOP knihy na dlouhé večery 2010. Několikadílné ságy tu byly i vloni

Anna Malá

Anna Malá

31. 12. 2010

Za letošní rok se to na pultech knihkupectví jen hemžilo knihami ze slavných nekonečných ság od slavných autorů. Počtení pro skalní fanoušky či jen pro ty, co si potřebují oddychnout na sklonku náročného dne. Co by tedy nemělo bystrému oku uniknout?

Ilustrace na obálce knihy Železný polibek

Ilustrace na obálce knihy Železný polibek Autor: Daniel Dos Santos

Svou sérii Hunger Games u nás začala vydávat Suzanne Collinsová pod zástavou nakladatelství Fragment. První dva díly, Aréna smrti (recenze Dagmar Čechové) a Vražedná pomsta (recenze Dagmar Čechové), zaznamenaly velký úspěch u čtenářů po celém světě, kteří už netrpělivě očekávají další pokračování. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová se účastní nebezpečných Hladových her místo své sestry. Tyto nebezpečné soutěže na život a na smrt vyhraje a teď musí vzdorovat pomstě mocných vládců.

Podobně jako Hunger Games působí série Nástroje smrti od americké spisovatelky Cassandry Clareové. Příběh patnáctileté Clary Frayové, jež žije zcela normální život a najednou se octne ve světě tajemných lovců stínu, kteří sprovozují ze světa démony a obklopují je upíři a vlkodlaci, je opravdu v lecčem podobný, ať už jde o věk hlavní hrdinky nebo o boj proti mocnější a mnohem zkušenější síle. Druhý a třetí díl, Město z popela (recenze Alžběty Lexové a Anny Malé) a Město ze skla (recenzi připravujeme) vydalo v tomto roce nakladatelství Mladá fronta .

Upíři, upíři a zase upíři

Neohrožená automechanička Mercy Thompsonová se staví proti nadpřirozeným silám v Krevním poutu (recenze Alžběty Lexové) a Železném polibku (recenze Jana Nohovce a Alžběty Lexové) od Patricie Briggsové. Upíři, vlkodlaci a mnohé další bytosti stojí proti ní, když se snaží zachránit vlastní kůži i životy svých nejbližších. Autorka své nesporné kvality dokazuje každým dalším dílem.

Upíry je také doslova prošpikována sága české spisovatelky Petry Neomillnerové o upírce Tině Salo. Příběhy, jež se odehrávají v zastrčených uličkách hlavního města Prahy, kdy Tina řeší neshody a zločiny svých soukmenovců, zaznamenaly v české kotlině velký ohlas. V roce 2010 vyšel čtvrtý, Smrt u archanděla (recenze Alžběty Lexové a Dagmar Čechové), a pátý díl, Vlci sudet (recenzi připravujeme).

DragonLance vstávají z mrtvých, Peter V. Brett odzbrojuje

Margaret Weis & Tracy Hickman: Zkouška bratrstvíJiž typická spisovatelská dvojice Margaret Weis & Tracy Hickman stvořila jeden z nejlepších počinů v historii DragonLance vůbec. Třídílné Legendy o tom, jak mocný mág Raistlin Majere chce zaujmout místo mezi bohy Temné bohyně Takhisis. Konečně se fanoušci Raistlina i silných charakterů dočkali. Za zmínku především stojí druhý, Válka zatracených (recenze Anny Malé), a třetí díl, Zkouška bratrství (recenze Anny Malé). Všechny tři knihy vyšly již v 90. letech o nakladatelství Návrat. Nově je vydal Fantom Print s lepším překladem a obálkou.

Lidská rasa je ohrožována démony, kteří neznají slitování. Lidé jsou chráněni pouze křehkými chranami, jež mohou být každým okamžikem zničeny. Tři hrdinové se vydávají na cestu mimo bezpečí chran, aby mohli zachránit další osudy lidí. Z jednoho z nich se stává Tetovaný (recenze Alžběty Lexové a Terezy Matouškové), v čěmž všichni vidí naději na spásu. Spolu s Tetovaným vyšel i další díl, Pouštní kopí (recenzi připravujeme). Tyto dva jedinečné romány má na svědomí americký spisovatel Peter V. Brett.

Kterak princeznička na bále poztrácela korále

Ve světě, kde vládne temnota všichni podle proroctví čekají na příchod Královny neboli Čarodějky, jež získá nad Temnotou úplnou moc a bude jejímu lidu vládnout navěky. Avšak mladá Čarodějka znamená také nezkušená, takže se různé síly snaží Jaenelle přetáhnout na svojí stranu a vládnout tak Temnotě. Mladinká Královna tak bude potřebovat každou pomocnou ruku, aby mohla plně ovládnout to, co jí právem náleží.

Ságu Černé drahokamy o královně Temnoty napsala Anne Bishopová a série téměř okamžitě zaznamenala velký úspěch v mnoha zemích. Celou trilogii, Dceru čisté krve (recenze Jana Nohovce), Dědičku stínů (recenze Jana Nohovce) a Královnu Temnoty (recenzi připravujeme), vydalo nakladatelství Triton.

Není cesty zpět, když se vydá na Čestnou stráž

Minulost, přítomnost i budoucnost se navzájem prolínají. To, co na první pohled vypadalo jako ,,nevinné“ pátrání po pohřešovaném člověku, se najednou zvrtne v boj na život a na smrt a komisař Stark musí chránit nejen svůj krk, ale i krk celého Města. Michael Marshall Smith mistrně spojuje všechny prvky napínavého románu s pořádnou porcí fantazie a citem pro sci-fi v Není cesty zpět.

Boj o strategickou planetu svede v první linii komisař Gaunt se svými Duchy proti zákeřným silám Chaosu, jež chtějí protivníky zničit co nejrychleji. Komisař se ocitá v ještě větším nebezpeří, když je vyslán pro jednu z nejcennějších relikvií na tomto světě. Čestná stráž (recenzi připravujeme), čtvrtá kniha série Gauntovi duchové od anglického autora Dana Abnetta vyšla v nakladatelství Polaris.

obálka Jim Butcher: Temná hrozbaTen největší borec na konec

Harry Dresden, jediný profesionálně vycvičený čaroděj v Chicagu, se snaží poprat s řadou těžkostí, finančními problémy počínaje a důvěrnými vztahy s šéfkou zvláštní policie konče. V druhém díle, Bláznivém úplňku (recenzi připravujeme), se Harry stává podezřelým z vraždy mladé ženy nejen u ,,temných“ sil, ale i u složek FBI. Musí jak dokázat svou nevinnu, tak objevit skutečného viníka.

Ve třetím díle, Temné hrozbě (recenzi připravujeme), se pro změnu naprosto poblázní svět duchů. Začínají dělat neplechu po celém Chicagu a nejde jen o neškodné čertoviny. Teď jde o životy nevinných lidí. Za takovým terorem musí někdo stát. A Harryho úkolem je zjistit kdo. Romány o Harry Dresdenovi napsal Jim Butcher a vydalo nakladatelství Triton.

Tento rok byl na obsáhlé romány či pokračovací díly opravdu plodný. Vyšlo mnoho a mnoho knih, z nichž bylo velice obtížné vybrat ty nejlepší. To pravé ořechové už si každý čtenář musí zvolit sám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP knihy na dlouhé večery 2010. Několikadílné ságy tu byly i vloni