Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TOP 7 letních filmových momentů. Šlo prázdniny strávit lépe než opalováním?

Redakce

Redakce

18. 9. 2011

Prázdninové léto, plné filmových trháků, je nenávratně pryč. Viděli jsme spoustu nezapomenutelných filmových momentů, ale také několik těch absolutně nezajímavých a nudných. Teď budeme vzpomínat na ty lepší z nich.

FOTO: Opalující se žena

Tahle žena přichází o ty nejlepší letní filmové zážitky. Ale zase bude pěkně opálená, Zdroj: sxc.hu

Nejdříve si ale musíme ujasnit jednu věc. Na následujících řádcích se nevyhneme oblíbené zábavě všech zlých a krutých lidí: tedy prozrazování tzv. spoilerů. Pokud jste některý z následujících filmů neviděli nebo o něm nechcete vědět příliš mnoho dopředu, prostě odstavce, které se jimi zabývají, přeskočte a raději si na daný film zajděte do nejbližšího kina.

7. Kapitán Amerika v akci

O kvalitách komiksových filmů si můžete myslet, co chcete, ale jednu věc jim nemůžete upřít. Kvalitní a pořádně našlapané akční sekvence. V následující se vám představí hrdina z těch nejpatriotičtějších. Bojuje proti nacismu, miluje svoji zem a letí na něj krásné ženy.

Kapitán Amerika se objeví i v blížícím se splněném snu každého komiksového fanouška, tedy ve filmu The Avangers, kde bude bojovat proti zlu s podporou Thora, Iron Mana a mnohých dalších.

6. Zakončení ságy o Harrym Potterovi

Možná si říkáte, že ukončení této obrovské filmové řady by si zasloužilo poněkud lepší příčku. Ale nešlo jinak! Je potřeba si uvědomit, že filmy o tomto kouzelnickém fenoménu mohly být adaptovány ještě o mnoho lépe (aspoň tak, jak to předvedl režisér Alfonso Cuarón v díle třetím) a také, že nekonečné natahování literární předlohy vzbuzuje v divácích spíše než napjaté očekávání apatii.

Více o problému adaptace Harryho Pottera do filmové podoby se dočtete zde.

5. Právnická rutina ve filmu Obhájce

Matthew McConaughey hraje v tomto filmu právníka, který fakt ví, jak v tom chodit. Jeho kanceláří je auto Lincoln (od toho původní název filmu Lincoln Lawyer), ze kterého vyřizuje všechny potřebné záležitosti. Když se za ním náhle objeví parta tvrdejch motorkářů, není divu, že se jedná jen o jeho další klienty. A když mu dají obálku s penězi, nikoho nepřekvapí, že jenom pouhým zatřepáním přesně pozná, zda je v ní dost peněz, namísto toho, aby si je všechny pracně přepočítal. Prostě frajer k pohledání.

Ve filmu si ale tenhle frajírek nakonec bude muset projít nepříjemnou zkouškou, když ho jeho další případ přivede až na samotné dno jeho duševních sil. Nakonec mu ale pomůže rozum a jedna velmi chytrá právnická klička.

4. Havárie vlaku ve filmu Super 8

Tenhle snímek  je především jedna velká pocta režisérovi Stevenu Spielbergovi. Vypráví příběh partičky dětí, které jsou při natáčení svého amatérského zombie hororu svědky havárie armádního vlaku, z něhož posléze něco záhadného unikne. Samotná havárie je velkolepá a dechberoucí. Pokud při ní právě sedíte v kině a znuděně žvýkáte popcorn, je dost pravděpodobné, že se samým překvapením udusíte. Je to explozivní sekvence, jak se patří.

The YouTube ID of MH0_RseMS_c&feature=relmfu is invalid.

Samotný film už pak zas tak explozivní není, ale je celkem slušnou rodinou sci-fi s humanistickým poselstvím.

3. Go Fuck Yourself z filmu X-Men: První třída

Tenhle filmový okamžik byl přísně střežený, aby se o něm nikdo nedozvěděl před zhlédnutím samotného filmu. Snímek měl ukázat tyhle slavné mutanty za jejich mladších let, kdy teprve začínali chápat, v čem jsou odlišní od většinové společnosti. A protože zde všechny ústřední role hráli noví (mladí a krásní) herci, nikdo nečekal cameo drsného Wolverina v podání Hugha Jackmana.

A tak když dva přátelé Charles Xavier a Erik Lensherr, kteří společně hledají mutanty po celém světě, aby jim mohli pomoci vyrovnat se s  jejich prokletím (darem), přijdou za Wolverinem, dostane se jim následujícího odmítnutí.

Nutno podotknout, že omlazení celkového konceptu filmům o X-Menech výrazně pomohlo. Doufejme, že se dočkáme nějakého kvalitního pokračování.

2.  No! z filmu Zrození Planety opic

Zásadní otázkou, kterou si fanoušci filmů o opicemi podrobeném lidstvu kladli, bylo, zda i v této mladší verzi slavné klasiky budou opice mluvit, nebo jen zuřivě dobývat Zemi pomocí skřeků a jiných pazvuků. A pak zhruba v půlce filmu hlavní opičák Caesar konečně promluvil. Zařval z plna plic jen jediné slovo. Slovo, které vyjadřovalo vše. Již žádné poslouchání lidí, již žádná roztomilá opička na hraní. Ceasar zařval: „Ne!“

Při projekci v kině si vzpomínám, že všichni diváci v tu chvíli naprosto ztichli a konsternovaně zírali na plátno. Jeden z nejlepších filmových okamžiků vůbec.

1. Trailer na film The Dark Knight Rises

Nejlepším filmovým okamžikem uplynulého léta ale bylo zveřejnění traileru na jeden z nejočekávanějších filmů léta příštího. Film The Dark Knight Rises slibuje být velkolepou a nezapomenutelnou podívanou z několika důvodů. Režisér Christopher Nolan nedělá chyby a zatím svým divákům servíruje jeden vytříbený filmový kousek za druhým (Memento, Dokonalý trik, Počátek atd.).

I z komiksové látky dokázal vykřesat strhující drama s kvalitním dějem a skvělými hereckými výkony (viz Batman začíná a samozřejmě opěvovaný Temný rytíř). Proto je každý další jeho film napjatě očekávanou událostí.

Trailer samotný sice z filmu moc neukazuje, ale buďme vděční i za těch pár sekund.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TOP 7 letních filmových momentů. Šlo prázdniny strávit lépe než opalováním?