Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tonya Graves novým albem dokazuje, že pop není jen přeslazená hudba

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

19. 10. 2011

FOTO: Tonya Graves!Recenze!Tonya Graves dala svému hlasu okusit nový styl. Na tento okamžik čekala celých jedenáct let. Zpěvačka vydala své první sólové album plné optimistického žhavého popu.

FOTO: Tonya Graves

Tonya Graves, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Jméno Tonya Graves si většina z nás spojí s kapelou Monkey Business. Tonya se ale pustila také do sólového zpěvu a vydala své debutové album I’m the Only Me, na kterém ukazuje, co všechno v sobě může skrývat nenápadných sto padesát centimetrů.

I’m the Only Me je projekt, na který všichni dlouho čekali. Kritici dychtivě vyhlíželi okamžik, kdy budou moci popustit uzdu své vnitřní osobnosti a barvitě popsat, čeho všeho že se to zpěvačka s americkým původem dopustila. Tonya ale všem vyrazila dech. Své dítě si hýčká již odmalička a kritikům nezbývá, než ho dále rozmazlovat.

Tonya Graves se narodila 17. prosince 1969 v americkém Peekskillu. Před šestnácti lety se ale objevila v České republice, kde už se usadila natrvalo. Její hlas je známý především díky kapele Monkey Business. Dnes ale zpěvačka přichází s vlastním popovým projektem a vydává své první sólové album.

Po poslechnutí první skladby je již jasné, jakým směrem se bude celé album ubírat. Tato píseň je počinem, který rozhýbe tělo a odežene chmury. Celá skladba působí velmi lehce a nesvázaně. Nechte se písní Surrender pozvat na cestu za radostí a nevšedností okamžiku.

Čtěte také: Dodnes nevím, kdo je to ten Justin Bieber, říká Tonya Graves

Následující I’m the Only Me drží nasazené tempo. Její refrén je až povznášející. Člověk se sice nezbaví všech svých břemen a ani jeho problémy se nevypaří do neznáma, Tonya však svým posluchačům nabízí několik barvitých tónů, jež alespoň na chvíli vyčistí mozek od všudypřítomných malých nestvůr vyžírajících poslední zbytky pozitivity z lidského těla.

Zpěvaččin hlas má nádhernou barvu. Prýští z něj jistá dávka zkušenosti a hrubosti, která je uhlazena přívětivou polohou. Celkový dojem ještě umocňují hravé melodie. Také skladba 39 Reasons dokazuje, že pokud na Monkey Business někde číhá smrt, Tonya má účinnou protilátku.

[youtube_660]lCsDFdKLGsE[/youtube_660]

Tep posluchačům zklidní až By Your Side. Nese se v pohodovém tempu, není to ale žádný šílený cajdák, který by rozladil jinak poměrně vyváženou desku. Absolutně rozdílná pecka je Megastar. Okamžitě vás kopne skvělý zvuk a, dalo by se říct, taneční aranž. Megastar by neměla problém zabojovat v klubu, ani na diskotéce.

Poměrně zajímavým kouskem je Keeper. Najednou se změní nadupaný styl a otevírá se svět plný podpory. Keeper je totiž duet Tonyi a skupiny Support Lebiens. Jak už bylo naznačeno, hudba tíhne spíše ke stylu Supportů, ale Tonya dává skladbě nový rozměr. Její hlas ji oživuje a již notoricky známý Kryštof Michal najednou vyniká úplně jiným způsobem, než na který jsme zvyklí.

Tonya Graves feat. Support Lesbiens – Keeper

Einstein a Better than You Know se vrací ke gravesovskému popu a podávají další příděly energie. Závěr patří skladbě Cry Me a River. A tady přišlo menší zklamání. Cry Me a River je totiž předělávka hitu Justina Timberlakea z roku 2002.

Tehdy mladičký Justin nazpíval R’n’B singl, který odkazoval na nevydařený vztah s Britney Spears. Tonya se vydala jinou cestou a, ačkoli není její verze špatná, ta původní má větší náboj, šťávu, potenciál. K tomuhle singlu patří také notná dávka vzteku a rozčarování, které zkrátka Tonya přes mikrofon přenést nedokázala.

Pop nemusí být přeslazená hudba s tragickými texty

I’m the Only Me může směle vstoupit do předních řad české popové tvorby. Tonya předvedla, v čem si je jistá a že má svůj vlastní pohled na svět. Přichystala jedenáct organických písní se skvělým zvukem a neoposlouchanou aranží.

FOTO: Tonya Graves - přebal CD I'm the Only MeTonya Graves – I’m the Only Me

Vydáno: 2011

Skladby: Surrender, I’m the Only Me, 39 Reasons, By Your Side, Megastar, Not Enough, Western Lights, Keeper, Einstein, Better than You Know, Cry Me a River + Megastar (club mix)

Celkový čas: 46:30

Vydal: Supraphon

Hodnocení: 85 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tonya Graves novým albem dokazuje, že pop není jen přeslazená hudba