Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

To nejvyšší z roku 2013: TOP 10 mrakodrapů, které budou letos dokončeny

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

6. 2. 2013

Rok 2013 se přehoupl do druhého měsíce a my přinášíme přehled deseti nejvyšších mrakodrapů, jejichž dokončení se letos chystá po celém světě. Se stavbou nezahálí Čína, Rusko ani třeba Severní Korea.

1. Eton Place Dalian, Věž  1 – 383 metrů

Nejvyšší budovou roku 2013 se má stát 383 metrů vysoká věž Eton Place, všestranně využitelného komplexu ve čtvrti Dalian v severovýchodní Číně. Prosklená věž byla navržena architekty NBBJ a po dokončení se zařadí mezi 20 nejvyšších staveb světa.

2. The Domain – 381 metrů

Londýnská firma Foster + Partners se s bytovým domem s názvem The Domain řadí na druhé místo. Nejvyšší ze tří dokončovaných věží v okolí stojí v blízkosti starého Central Marketu v Abú Dhabí. Výšky 381 metrů dosáhla už v roce 2012 a je součástí rozsáhlejšího stavebního plánu pro Aldar Central Market.

 3. JW Marriott Marquis Hotels, Věž druhá – 355 metrů

Na třetím místě je věž hotelu JW Marriott Marquis v Dubaji, navržená společností Archgroup Consultants. První ze dvou mrakodrapů, které jsou součástí hotelu, byl dokončen už v roce 2012. Druhá věž se letos stane jeho zrcadlově obráceným dvojčetem a s výškou 355 metrů se obě zároveň usadí na první příčce žebříčku nejvyšších hotelů světa.

 
4. Světové finanční centrum Chongqing – 339 metrů

Druhý čínský zástupce v žebříčku je Světové finanční centrum v Chongqingu. Kancelářská budova má 73 pater a přinese nové možnosti do třetího největšího města v zemi. Mrakodrap ještě svojí plné výšky nedosáhl, má však dorůst do plných 339 metrů, což z něj dělá čtvrtou nejvyšší budovu roku 2013.

Vizualizace věže Mercury v Moskvě. Zdroj: Skyscrapercity.com

Vizualizace věže Mercury v Moskvě. Zdroj: Skyscrapercity.com

5. Městská věž Mercury – 339 metrů

Číslem pět se stala Mercury City Tower v Moskvě, která už nyní přerostla dosavadní nejvyšší budovu Evropy – The Shard Renza Piano. S třpytivou fasádou ze zlatého skla dosahuje 339 metrů. Budovu pro všestranné využití navrhl ruský architekt Mikhail Posokhin ve spolupráci s Američanem Frankem Williamsem.

6. Modern Media Centre – 332 metrů

Šestým nejvyšším mrakodrapem roku 2013 bude budova Modern Media Centre v Changzhou, s výškou 332 metrů. Budova s 57 patry bude poskytovat zázemí pro televizi, film, animaci a rádio.

7. Ryugyong Hotel – 330 metrů

Notoricky známý hotel Ryugyong v Severní Koreji by měl být konečně dostavěn v roce 2013: se zpožděním 24 let od původního plánu. Hotel zkázy, jak je mu přezdíváno, je stavěn v pyramidovém stylu a zaujímá sedmé místo na seznamu. Rozestavěn je od roku 1987; práce se ale zastavily po pádu Sovětského svazu, kdy zemi zasáhla ekonomická krize. Znovuobnoveny byly až v roce 2008.

FOTO Ryugyong_Hotel2

Hotel Ryugyong v Severní Koreji. Zdroj: Flickr.com

8. Věž Al Yaqoub – 328 metrů

Osmé místo žebříčku zaujímá věž hotelu Al Yaquob v Dubaji, kterou navrhla firma Adnan Saffarini ze Spojených arabských emirátů. S výškou 328 metrů se stane druhou nejvyšší věží s hodinami na světě; v závěsu za Makkah Clock Royal Tower v Mekce.

9./10. The Landmark a Deji Plaza, fáze 2 – 324 metrů

O deváté a desáté místo se dělí dvě budovy: věž Landmark v Abú Dhabí, navržená Pelli Clarke Pelli Architects, a kancelářská budova nad obchodním centrem Deji Plaza v Nanjingu v Číně. Oba mrakodrapy dosahují výšky 324 metrů, ale zatímco první jmenovaný se honosí zvlněným profilem, druhý roste k nebi přímo rovně.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

To nejvyšší z roku 2013: TOP 10 mrakodrapů, které budou letos dokončeny