Menu
TOPZINE.cz
Design interiéru

Tipy, jak vymalovat ložnici a jak kombinovat barvy

Komerční sdělení

Komerční sdělení

22. 11. 2021

V ložnici byste se měli cítit bezpečně a komfortně. Jelikož si do ní chodíme odpočinout, vyberte takové barvy, které uklidňují a podpoří spánek. Podíváme se na to, které to jsou a jak je co nejlépe zkombinovat. Poradíme také, jak zacházet s výraznými a sytými barvami a kdy je lepší se jim vyhnout.

Barvy pro lepší spánek a pohodu

Podle bytových designérů barvy v ložnici ovlivňují kvalitu a délku spánku. Díky vhodně zvoleným kombinacím vytvoříte nejen krásnou ložnici. Ale i místo klidu a pohody, ve kterém se vám bude spát jako v bavlnce.

Dejte si pozor na výrazné barvy. Místo toho, aby vás naladily na noční odpočinek, vás nabudí a nenechají v klidu usnout. Někdy mohou mít za následek špatnou náladu, kratší spánek atd.

Ač si to neuvědomujeme a pokoj může vypadat skvěle, přesto barvy podvědomě vnímáme a silně na nás působí. Nejlepší je proto zvolit pastelové, měkké a tlumené odstíny. Jaké barvy jsou tedy do ložnice nejlepší?

Modrá je jednička mezi barvami

Ze všech barev se do ložnice nejvíc hodí modrá. To proto, že si v modré místnosti připadáme v bezpečí a v pohodě. Výsledkem je kvalitnější spánek, větší psychická odolnost a spokojenost v každodenním životě. Doporučujeme sáhnout raději po světlejším odstínu, ideálně v pastelové variantě nebo v šedavé.

Modrá si dobře rozumí s bílou, přírodními materiály či šedou. Pokud se chcete pustit do kontrastních experimentů, skvěle vypadá v kombinaci s hnědou a mechově zelenou.

Bílá vytvoří příjemné prostředí

Bílá barva stěn, a dokonce i vybavení a dekoru, působí v ložnici velice příjemně. Máme ji spojenou s pocitem vyrovnanosti a klidem. V místnosti, kde převládá, se vždy cítíme dobře. Její největší výhodou je, že opticky zvětší i malou ložnici. A jelikož si ji spojujeme s čistotou, bílá místnost vždy vypadá uklizeně.

Bílá vůbec nemusí být nudná. Pokud zvolíte nejen stěny a povlečení v této barvě, ale například i koberec a nábytek, vaše ložnice bude jako od profesionálního designéra.

Béžová a krémová, barvy do ložnice podle Feng Shui

Pokud vám bílá přijde příliš studená, ale líbí se vám její vlastnosti, zvolte béžovou nebo krémovou. Tyto odstíny jsou podle Feng Shui do ložnice jedny z nejlepších. Uklidňují a ukolébají vás ke spánku. Navíc pokoj pěkně zútulní a rozumí si i s jinými barvami, což oceníte při zařizování pokoje. Můžete zvolit buď barevnou kombinaci tón v tónu, s přírodními materiály či kontrastní odstíny pro moderní vzhled.

Máte problémy se spánkem? Zelené stěny ho vyřeší

Odborníci se shodují v tom, že vůbec nejlepší barvou pro nespavce je zelená. V každém totiž evokuje příjemné pocity. Hlavně proto, že nám podvědomě připomíná pobyt v přírodě. Zapomenete díky ní na stres a starosti. Nejen, že usnete rychleji, ale navíc budete i v průměru spát podstatně déle.

Do ložnice je nejlepší šalvějový nebo mentolový odstín. Dobře vypadá s jemně růžovou, světle žlutou, oranžovou, ale i pastelově modrou. Díky jakékoliv z těchto kombinací vytvoříte příjemnou letní atmosféru. Vyhněte se sytě zeleným a zářivým barvám. Ty by vás naopak nabíjely energií a nenechaly by vás v klidu spát.

Růžová proti stresu

Pokud často bojujete se stresem a máte namáhavé zaměstnání, díky růžové z hlavy před spaním vytěsníte všechny starosti. Nechcete, aby to u vás vypadalo příliš sladce? Zvolte jen lehce narůžovělý odstín a natřete jím jen jednu stěnu. Hodí se i jako barva doplňků a ložního prádla. Pěkně vypadá v kombinaci s hnědou, krémovou, béžovou a bílou, popř. světle zelenkavou.

Co dělat, pokud se mi líbí syté a výrazné barvy?

Pokud se vám líbí syté barvy, neznamená to, že je v ložnici nesmíte vůbec použít. Na stěnu je ale příliš nedoporučujeme. Tak například červená barva v interiéru sice vypadá moc hezky, ovšem vyzařuje z ní příliš silná energie. Proto je vhodné ji do ložnice zakomponovat pouze v doplňcích.

Nebo u ní zůstaňte pouze jako u barvy oblečení. Přečtěte si, co všechno znamená červená barva ve vašem šatníku a využívejte její sílu v komunikaci s ostatními. To samé jako o červené platí i o fialové, oranžové nebo černé. Místo nich pro vaši ložnici zvolte například odlehčenou levandulovou, meruňkovou či šedou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tipy, jak vymalovat ložnici a jak kombinovat barvy