Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Červená je barva lásky, erotiky i životní síly. Jaký je její hlubší význam a jak ji zkrotit?

Červená jako barva lásky otevírá náš barevný seriál. V pravidelných článcích se dozvíte, jak barvy kombinovat, co symbolizují a také pro koho se nejvíc hodí. Uděláme si výlet do jejich historie a odhalíme, co to znamená, když lidé mají tu kterou barvu v oblibě.

Červená barva v minulosti představovala plášť Erose, boha lásky a erotiky. Každá barva má svou dobrou i zlou podobu. Červená je tedy kromě barvy lásky a erotiky také barvou krvavého násilí, válek a válečníků. Vítězní vojáci ve starém Římě si pomazávali tváře červenou barvou, indiáni si při vyhlášení války natírali červenou hlínou obličej i celé tělo.

Červená symbolika

Červená barva symbolizuje elán, lásku, erotiku, životní sílu, energii a radost. Červená také značí touhu po silných zážitcích a po úspěchu. Přednost jí proto dávají lidé cílevědomí, energičtí, tvořiví, schopní, ale také násilníci. Nemáte na červenou barvu ani pomyšlení? Odmítání červené může být příznakem nedostatku sil, pasivity, pocity unavenosti a vyčerpání.

FOTO: Červená barva v interiéru

Červená v interiéru přitáhne pozornost a vytvoří romantickou atmosféru, Zdroj: H&M.com

V prostoru červená barva stimuluje a zahřívá. V interiéru dokáže navodit romantickou atmosféru. V případě, že si chcete udělat romantický byt, vymalujte ho tmavě červenou, vybavte světlým nábytkem a dozdobte červenými doplňky, jako jsou svíčky nebo koberec pod konferenční stůl.

Kombinace červené a světlého nábytku bude úchvatná. Současně připoutává lidskou pozornost. Červená je jako magnet, lidské oko ji zachytí a neustále se k ní vrací, ať už je to pouhý květ ve váze, červený obraz nebo červená stěna.

Červená v módě, dráždivá kombinace

Červená v módě = dráždivá a sexy, Zdroj: chicshopperchick.com

Červená společně s hnědou je uklidňující a zemitá. Kombinace červené, bílé a růžové bude působit v interiéru velmi žensky, něžně a půvabně. Celek bude vyjádřením čistoty, jemnosti a něhy. A také lásky, samozřejmě. Červená a modrá, to je kombinace, která působí vyrovnaně, nezištně a elegantně. Když se k červené navíc přidá oranžová, připomíná východ slunce. Je to kombinace velice optimistická, aktivující smysly, veselá a také velmi útulná.

Bílá barva dává červené vyniknout, způsobuje pomyslnou čistotu a odvádí pozornost od přílišné agresivity červené. Také červená s šedou je výsostně elegantní. Její kombinace s černou působí exoticky a tajemně.

FOTO: Růžově nalíčené rty

Vyberte si svůj odstín červené, Zdroj: youtube.com

Červená je vděčnou barvou i v módě a líčení. Co třeba zvolit při oblékání klasiku červené a černé nebo červené a bílé? Rudě namalované rty vypadají úchvatně, ale pokud nemáte zuby jako perličky, zvolte jiný odstín červené. Rudé rty totiž záludně ukazují každý nedostatek a žluté rty dělají ještě žlutější. Na jaro a léto zkuste třeba oblíbenou korálově červenou nebo rozpustile růžovou. A to jak na rty, tak na nehty.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Červená je barva lásky, erotiky i životní síly. Jaký je její hlubší význam a jak ji zkrotit?