Menu
TOPZINE.cz
Studium

Tělocvik na vysoké škole je sice povinný, ale nabízí spoustu možností

Redakce

Redakce

5. 9. 2012

Na téměř všech vysokých školách je tělocvik povinný. Kdo tím nadšen není, však možná brzy obrátí, protože tělocvik může být nakonec to nejlepší, co nás na škole potká.

Skok přes kozu, bradla či hrazda. Kdo by nevěděl, co to znamená a kde se ocitáme. Je to nucená záležitost jménem tělesná výchova, která se velmi často může stát pro žáky noční můrou.

Tělocvik slouží především k uvolnění

Noční můrou se však nestane, jestliže studenty baví a rádi do něj chodí. Člověk, který se na tělocvik těší, si ho posléze více užije a také mu jde.

Někdy se ale stane, že v tělocviku student neexceluje. Těší se, že na vysoké škole mu unikne, ale pak přijde zklamání, když zjistí pravý opak. O to krásnější je však překvapení potom, kdy se dozví, že tělocvik se skládá z mnoha aktivit, mezi které nemusí patřit nic, co nemá rád.

Na výběr je aerobik, tenis i plavání

Celkově se nabídka na vysokých školách příliš neliší. Rozsáhlý výběr začíná u tradičních sportů a končí u těch méně obvyklých jako je základ sebeobrany nebo box.

Většinou se nabízejí míčové hry jako je tenis, badminton, squash, basketbal, florbal či volejbal. Nechybí však ani tanec, pilates a aerobik. Kdo dává přednost vodě, může zkusit plavání. Vyznavači venkovních aktivit možná spíše uvítají horolezecké stěny, lyžování a fotbal.

I badminton si můžeme vybrat na vysoké škole, Zdroj: sxc.hu

I badminton si můžeme vybrat na vysoké škole, Zdroj: sxc.hu

Téměř každá vysoká škola má jiný systém pro splnění docházky. Například České vysoké učení technické v Praze chce mít od svých studentů splněny čtyři semestry, zatímco na fakultách Karlovy univerzity je tělocvik vyžadován obvykle jen v 1. ročníku, tzn. dva semestry.

Student Vysoké školy ekonomické v Praze a Masarykovy univerzity v Brně si dvěma semestry může projít kdykoliv během studia.

Některé školy jsou tělocviku zproštěny. Ty jsou většinou uměleckého rázu. Příkladem může být studium činoherního herectví, ve kterém student musí místo tělocviku projít hereckou pohybovou výchovou. Ta se od tělocviku velmi liší, protože si tito studenti nemůžou vybrat sport podle jejich zájmu.

Tak jako tak, tělocvik by měl hlavně bavit, což si už na vysoké škole zpravidla můžeme zařídit.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Tělocvik na vysoké škole je sice povinný, ale nabízí spoustu možností