Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Svatomartinské víno 2011: Den ochutnávky je právě dnes

Redakce

Redakce

11. 11. 2011

Na svatého Martina si podle tradice můžeme přiťuknout prvním vínem v ročníku. Říká se, že pokud se Svatomartinské víno vyvede, bude dobrý celý ročník. Podle vinařů se prý máme letos na co těšit. 

FOTO: 3 láhve vína

Jaké bude letošní Svatomartinské víno?, Zdroj: sxc.hu

Všichni známe listopadovou pranostiku o Martinovi na bílém koni, který s sebou přináší sněhovou nadílku. Svatý Martin dal ale také jméno tradici, která každoročně vrcholí 11. listopadu v 11 hodin. Řeč je o ochutnávání prvního vína sezóny. Milovníci Svatomartinského oceňují zejména svěží a lehkou chuť, která je pro mladá vína typická.

Svatomartinské víno, zrající jen pár týdnů, má mimo jiné i nižší obsah alkoholu, okolo 12 procent. Jako většina mladých vín i Svatomartinské není vhodné k archivaci. Doporučuje se neotálet s konzumací vína déle jak do jara.

Jak to vlastně bylo

Oblíbené Svatomartinské víno si vychutnávali i naši předkové, kteří dali základ naší dnešní tradici. Od 18. století bylo zvykem, že majitelé vinic chodili na den svatého Martina ochutnávat mladé víno ke svým vinařům. Pokud bylo víno dobré, znamenalo to, že bude dobrý i celý ročník.

Majitel vinice pak na základě dobrého výsledku prodloužil s vinařem smlouvu, což byl důvod k velké oslavě. Postupně se z oslav vyvinula tradice, která nám přetrvala dodnes.

Vinaři lákají letošním Svatomartinským

Vinaři slibují, že Svatomartinské víno bude letos výjimečné díky teplému srpnu a především září, kdy hrozny dozrávají. Přibližně o čtvrtinu oproti minulému roku stoupl počet vinařů, kteří žádají o možnost používání značky Svatomartinské víno. Letošní rok se nám tak představí celkem 365 vín s touto značkou. Odborníci odhadují, že bude dokonce překročena magická hranice 2 000 000 lahví Svatomartinských vín.

Nejvíce budou v letošní nabídce bílých Svatomartinských zastoupeny odrůdy Müller Thurgau, Veltlínského červeného raného a Muškátu moravského. Růžovým vínům dominuje Svatovavřinecké a konečně u červených vín je na špici Modrý Portugal. Letošní víno prý bude vonět po broskvích,  třešních a pivoňkách.

Ve znamení svatomartinských akcí

A protože ochutnávání Svatomartinského je velkou událostí, na různých místech republiky vypuknou oslavy, kde můžete mladé víno okoštovat. Samozřejmě kromě bohatého výběru vín nebudou chybět i různé lahůdky pro mlsné jazýčky. Vinařský fond ČR, který hodnotí a vybírá Svatomartinská vína, pořádá v samotném centru Brna Svatomartinský košt. Akce vypukne v pátek v 11 hodin, kdy se otevřou první lahve letošního vína.

FOTO: Hroznové víno

Kvalita mladého vína určuje celý ročník, Zdroj: sxc.hu

Také v Praze se uskuteční svatomartinské hody. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se představí čeští a moravští vinaři, kteří zahájí oslavy slavnostním přípitkem v symbolických 11:11:11 hodin.

S vítáním Svatomartinského vína bývají spojeny i různorodé tradice. V Uherském Hradišti žehnají mladé víno, ve Valticích nebo v Mikulově se zase koná svěcení vína. Ve Velkých Pavlovicích a v Moravské Nové Vsi u příležitosti oslav otevírají sklepy široké veřejnosti. Teď už jen zbývá popřát příjemné zážitky při vychutnávání vína a uvidíme, jestli se letos Svatomartinské opravdu vydaří.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatomartinské víno 2011: Den ochutnávky je právě dnes