Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Švandovo divadlo se stane domovem Frankensteina. Premiéra se blíží

Eva Síčová

Eva Síčová

23. 11. 2012

FOTO: FrankensteinV sobotu 24. října ožije Frankenstein ve Švandově divadle na Smíchově. Klasický hororový příběh Mary Shelley zadaptoval Martin Františák, který se chopil i režie. 

FOTO: Frankenstein

Tomáš Kobr hostuje ve Švandově divadle. Zdroj: A. Jungrová, Švandovo divadlo

Františákova adaptace se románové předlohy drží poměrně přesně. Vynechává pouze rámcový příběh kapitána Roberta Waltona. Na jevišti se střetne archaický jazyk románu s moderním jevištním ztvárněním.

Inscenace nese podtitul rodinný thriller a zavede diváky do rodiny Frankensteinů, žijících v jakési věži ze slonoviny, do které nemůže nic zasáhnout, hlavně ne hnus a šeď okolního světa. Jejich netečnost naruší až stvoření Netvora a kola osudu se začínají roztáčet.

Mary Wollstonecraft Shelley, rozená Godwin, (1797–1851), anglická spisovatelka a druhá manželka básníka Percy Bysshe Shelleyho se narodila v Londýně v roce 1797. Byla druhou dcerou slavné feministické učitelky a spisovatelky Mary Wollstonecraftové a anarchistického filosofa, romanopisce, novináře a ateisty Williama Godwina.

Je známá především jako autorka Frankensteina, románu, jenž se považuje za první dílo science fiction (prvně vydaný v r. 1818). Kromě slavného hororového příběhu napsala například post apokalyptické sci-fi Poslední člověk (The Last Man, 1826) a historické fantasy povídky Smrtelný nesmrtelný (The Mortal Immortal, 1833).

Frankenstein, v pořadí třetí premiéra Švandova divadla této sezony, navazuje stejně jako předešlé tituly, Eskalátor a Parchant Marilyn, na téma outsiderství. S tím souvisí pocit samoty, odcizení, vyděděnosti i nepřizpůsobivosti.

Soubor Švandova divadla se s režisérem Martinem Františákem setkává poprvé. Pro Františáka je práce na Frankensteinovi třetí pražskou režií. Proč vybral zrovna Frankensteina? „Pro silný příběh o lidské samotě. Pro malé pochybení, ze kterého se kupí lavina neštěstí. Pro poetické detaily románu.“

FOTO: Frankenstein

Hororový příběh na divadelních prknech je v pořadí třetí premiérou divadla

Martin Františák se narodil v roce 1974 ve Valašském Meziříčí. Vystudoval JAMU, byl a stále je žákem Arnošta Goldflama. Působil jako umělecký šéf a režisér brněnského Divadla Polárka, pak jako umělecký šéf Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Kromě režie točí dokumenty a píše hry. Jeho hru Doma uvedlo před pěti lety pražské Národní divadlo. Svůj další text, Nevěsta, inscenoval v ostravském Divadle Petra Bezruče.

Frankenstein

Švandovo divadlo na Smíchově

Autor: Mary Shelleyová

Režie: Martin Františák

Hrají: Filip Čapka, Tomáš Kobr, Petra Hřebíčková, Stanislav Šárský, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Vladimír Krejčí/Tomáš Brychta, Kristýna Frejová, Marek Pospíchal

Premiéra: sobota 24. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Švandovo divadlo se stane domovem Frankensteina. Premiéra se blíží