Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Bill Gates provokuje: Studovat budeme už jen on-line

Zuzana Černá

Zuzana Černá

21. 8. 2010

Nejbohatší muž světa, který před dvěma lety odešel z čela Microsoftu a v poslední době se věnuje především charitě, prohlásil, že vysoké školství je neefektivní. Studenti si už dnes vyměňují studijní materiály na komunakčních webech a sociálních sítích, takže nevidí moc důvodů k tomu, aby v brzké budoucnosti ještě fyzicky chodili do školy. Gates také zdůraznil, že se tím ušetří až 90 procent nákladů spojených se vzděláním. Základní a střední školy žádná revoluce ale prý nečeká.

Gates udělal kariéru i bez titulu, Zdroj: world-most.blogspot.com

Zdá se vám to jako dobrý nápad? A souhlasíte s tím, že to je jedinečný způsob jak ušetřit čas i peníze? Odpůrci namítají, že to přispěje ještě k více pasivnímu životnímu stylu, který je zvláště v Americe alarmující. Dodávají také, že fyzický kontakt je při výuce velmi důležitý.

Zahraniční média už spekulují, co tímto prohlášením na konferenci Techonomy 2010 v San Francisku Gates sleduje. Zřejmě není tak úplně pravda, že se hodlá stáhnout z veřejného života a užívat si své nashromážděné miliardy. Kromě dvoutaktních motorů, do jejichž výzkumu nedávno vložil nemalé peníze, chce nejspíš vydělávat i na on-line vzdělávání. Jeho cena obecně v době ekonomické krize roste, a tak se není čemu divit.

Podle každoročního průzkumu prestiže a kvality univerzit po celém světě, má Amerika před Evropou stále náskok. Dlouhodobě suverénně vítězí Harward. Do první desítky se dostaly jen dvě neamerické školy, a to britský Cambridge a Oxford. Právě jejich prestižní přednášky by podle Gatese mohly zůstat beze změn na akademické půdě. Veškeré další studijní materiály by se však měly dostat na internet. Podle Gatese budou nejlepší přednášky na světě dostupné na internetu do pěti let. „Bude to lepší než výuka na jakékoli univerzitě, “ prohlásil.

Že už dnes běžně stahujete záznamy a prezentace? Ano, to Gates nepopírá. Dodává však, že jejich neorganizovanost je tristní a do značné míry ubírá na efektivitě.

Jestli Gates už na nějakém konkrétním projektu pracuje, nepotvrdil. Jeho představy však byly na tolik konkrétní a jeho slova natolik přesvědčivá, že je jen málo pravděpodobné, že by tomu tak nebylo. Zajímavostí je, že sám Gates se do podnikání vrhl bez vysokoškolského titulu. V roce 1975 totiž odešel ze třetího ročníku exkluzivního Harwardu. Univerzita mu po více než třiceti letech udělila čestný titul.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bill Gates provokuje: Studovat budeme už jen on-line