Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Studio Ypsilon: experimentální scéna letos slaví 50 let své existence

Redakce

Redakce

23. 5. 2013

Rok 1963 přinesl nezávislou amatérskou experimentální skupinu Jana Schmida. Její profesionální počátky jsou spojeny se Severočeským loutkovým divadlem v Liberci. Padesát let hraje Studio Ypsilon originální inscenace, vždy však s jistou mírou humoru.

FOTO: Studi Ypsilon

Studio Ypsilon se nachází v pražské Spálené ulici. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Půl století přineslo změny v životě tohoto divadla. Prvotina vznikala ve vojenském kinosálu, protože herecký soubor tvořili i členové Vojenského útvaru. Schmid, Fučík nebo Nováková jsou jména neodlučitelně spjatá s počátky Studia. S rokem 1978 se přesouvá do hlavního města, kde působí dodnes.

Přední malá scéna plná experimentálního ducha a osobité poetiky vstoupila do divadelního světa inscenací Encyklopedické heslo XX. století. Premiéra se konala v roce 1964 v Liberci. První díl režíroval Jan Schmid a Karel Novák. Režisérem druhého dílu, který měl premiéru o rok později, byl opět Schmid.

Ypsilonka obohatila československou kulturu o nevšední podívanou. Nejen, že se divadlo vyznačovalo notnou dávkou improvizace, ale i zábavným a zároveň naučným stylem nebo zdánlivě nehratelnými texty.

FOTO: Ypsilonka DemoDemokracie

Rozhovory v sauně v Holičkově Demo demokracii. Zdroj: Studio Ypsilon

Mimo jiné přineslo i hudební inscenace, mezi které patřila Žebrácká opera nebo Mamzelle Nitouche, ale i neotřelé klasiky a vlastní autorskou tvorbu. Inscenace z autorské dílny pochází od režiséra a zakladatele Studia Jana Schmida.

Maršík, Sobota, Schorm, Grossman a další. Slavná jména spjatá s Ypsilonkou. Několik známých tvůrců a režisérů se podílelo na jejím vývoji. Večery na přidanou přinesly kolektivní improvizaci, s níž byl spjat Zdeněk Hořínek. Schmidovou inscenací O tom jak ona získal angažmá Luděk Sobota.

Co přinesl rok 1969? Zejména profesionalizaci Studia. Programové zaměření zůstalo stejné. Hraje se nehratelné, improvizuje se, ale do popředí přichází i pohybově-výtvarné hudební divadlo. Významnou inscenací byl Michelangelo Buonarotti, který nabídl směsici hudby, výtvarna a syntézu slova.

FOTO: Vratká prkna

Jiřího Lábuse najdete v Ypsilonce. Zdroj: Pavel Vácha, Studio Ypsilon

V roce dvacetin Ypsilonky (1983) se konal společný projekt s názvem Cesty. Ypsilonka spolupracovala s Divadlem na provázku, Hanáckým divadlem a Divadlem na okraji. Mimo jiné do Ypsilonky přišel Oldřich Kaiser nebo Jiří Schmitzer. O něco později potom Martin Dejdar a Petr Vacek. S nadcházejícími roky nepřicházela jen nová jména, ale i nové stěžejní inscenace, mezi které patří Amerika Franze Kafky.

Ve velmi malém prostoru, s texty zhudebněnými Markem Ebenem, s výbornými hereckými výkony Dejdara, Lábuse nebo Kaisera Amerika excelovala. Na programu se objevila i 17. listopadu 1989, kdy herci odbíhali na Národní třídu, aby přinášeli nové informace.

FOTO: Studio Ypsilon

Sál Ypsilonky má tradičně červené sedačky. Zdroj: Studio Ypsilon

Je libo Tmavomodrý svět? V současnosti jej můžete vidět v Ypsilonce, ale naruby. Hudební dílo Jaroslava Ježka se dostalo na jeviště v divadelně-hudební koláži, která vypráví o útěku před nacisty do New Yorku. Inscenace nabízí zajímavé ztvárnění, v němž se opouští milované a utíká se do nejisté budoucnosti.

Dále mohou diváci nahlédnout do Pánské šatny, která nabízí improvizaci. Vrátila se i Babička v trochu jiné podobě. V inscenaci mladého režiséra Braňo Holička Deadline šňupe kokain Tomáš Klus a opět Holičkova inscenace Demo demokracie nastavuje zrcadlo dnešní společnosti. Poslední, dubnovou novinkou Ypsilonky je Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu.

Studio Ypsilon (sídlí v Praze, dříve v Liberci)

Ředitel, zakladatel, režisér: Jan Schmid

Herci: Martin Dejdar, Petr Vacek, Jiří Lábus, Jiří Schmitzer, Jaroslava Kretschmerová, Jana Synková, Jiřina Vacková, Pavel Nový, Jakub Slach, Jana Šteflíčková, Martin Janouš, Lenka Loubalová, Markéta Plánková, Petr Vršek a další

Inscenace: Babička se vrací, Deadline, Demo demokracie, Hlava medúzy, Muž na větvi aneb Slavnost na horách, Prodaná nevěsta, Pánská šatna aneb Improvizace v Ypsilonce, Rusalka nejen podle Dvořáka, T. G. M. aneb Masaryk v kostce, Vratká prkna, Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studio Ypsilon: experimentální scéna letos slaví 50 let své existence