Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Střet dvou světů, poutavé příběhy a magie: Seznamte se blíže se sériemi Duna a Hraničářův učeň

Fantasy a science fiction žánry dokážou čtenáře přenést do světů plných dobrodružství a neuvěřitelných příběhů. Mezi dvě slavné knižní série, klenoty těchto žánrů, patří Hraničářův učeň a Duna. Oba tyto příběhy se liší, přesto však mají některé prvky společné.

Hrdinské cesty

V obou sériích se seznámíte s mladými hlavními postavami, které čeká složitá cesta a náročné výzvy. Ty jsou plné nebezpečí, ovšem hrdiny zároveň formují a umožňují jim růst. Hlavní postavou série Hraničářův učeň je sirotek Will, který se chtěl stát učněm bojové školy. Namísto toho si ho však vybral hraničář. Willa tak čeká spousta dobrodružství. Kniha osvětluje také osudy jeho přátel, celý příběh je opředen tajemstvím. Jde o rozsáhlou sérii, která je však psána v jednoduchém stylu – i proto si získala takovou oblibu. Pokud patříte mezi milovníky složitých románů, tato série vás pravděpodobně moc nezaujme.

Oproti tomu Duna kniha je o něco náročnější, zároveň jde o výrazně starší knížku. To jí však neubírá na kvalitě. Hlavním hrdinou je Paul, který se ocitá uprostřed politických intrik na planetě Arrakis. Čeká ho náročná cesta, ve které hraje významnou roli tolik žádané koření melanž, kvůli kterému jsou v příběhu mocenské hry a složitá politika.

Obě knihy sledují mladé hrdiny na jejich cestě za sebepoznáním a dospělostí. Chlapci prochází náročnými zkouškami a poznávají své schopnosti.

Okouzlující světy a prostředí

Obě série nás přenesou do jedinečných a fascinujících světů, ty se však od sebe značně liší. Ve světě Hraničářova učně existuje magie a hranice mezi reálným a temným světem je tenká. Jde o typické fantasy, prostředí je plné kouzel, tajemných bytostí a temných sil, které čekají na svou příležitost.

Duna naopak nabízí typické sci-fi prostředí. Děj se odehrává ve velmi daleké budoucnosti na planetě Arrakis, též nazývané Duna. Jde o suchou a nehostinnou planetu, zároveň je však zdrojem již zmíněné vzácné látky melanž. Ta je klíčová pro obchod a politiku. Proto je příběh propleten spoustou problémů, ovšem čekají vás i další tajemství.

Knihy nabízí pečlivě vytvořené světy, každý z nich má vlastní kulturu, politiku a ekonomiku. Díky preciznímu vyobrazení se v obou sériích můžete zcela ponořit do atmosféry příběhu.

Politika zblízka

Politické intriky a boj o moc jsou v knihách uvedeny v různých kontextech. Hraničářův učeň Will vstupuje do světa politických intrik. Země Araluen je rozdělena, Will se zapojuje do konfliktu mezi králem Duncanem a povstalci vedenými baronem Morgarathem. Ocitá se uprostřed těchto bojů a musí se proto naučit, jak se vyrovnat s politickými manipulacemi a ambicemi.

I Paul na planetě Arrakis se dostává do složitého politického prostředí, jelikož jeho rodina přebírá kontrolu nad planetou. Tu ovládají mocní vůdci, bojují přitom o kontrolu nad melanží. Paul se ocitá v centru boje, musí se naučit chodit ve světě politických intrik, zrady a hledá způsoby, jak ochránit svou rodinu, a přitom dosáhnout svých cílů.

V obou sériích je politika významným prvkem a značně ovlivňuje příběh. Ten ukazuje, jak může politická moc ovlivnit životy postav. S tímto tématem souvisí také otázka morálky a etiky, pojetí je v knihách značně odlišné, přesto se však určitým způsobem setkává.

Porovnávat svět sci-fi a fantasy lze jen stěží. Žánry mají svá specifika, mnohdy se však knihy prolínají a nabízí tak unikátní příběhy. Hraničářův učeň a Duna se od sebe výrazně liší. Jejich hlavní myšlenka je však podobná, jde o velmi populární tituly. Pokud je vám toto téma blízké, jistě si zamilujete obě knihy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Střet dvou světů, poutavé příběhy a magie: Seznamte se blíže se sériemi Duna a Hraničářův učeň